Geçmişi Yeni Baştan Yaratmak 'Zeynep Güneş'

Konuk Düşünürler


Diğer Yazıları

A+ A-
Tarihçi hiç görmediği tanıklık etmediği olayları nasıl bilir nasıl görmüş gibi yazar? Geçmiş hibir zaman algı yolu ile deneysel olarak kavranacak bir olgu değildir. Tarihçinin işi geçmişin bıraktığı bu kalıntıların ne olduğunu keşfetmektir. (collingwood,1946:349) Bu yüzden tarihçiler için belge, kalıntılar çok önemlidir.
                                    

Örneğin miras kayıtları tarihçiler için çok önemli nitelikte belgelerdir.   İnsan bedeni miadını tamamlayıp dünyadan gidicince, ömrü boyunca dünyada yer edinebilmek için yarattıkları ve biriktirdikleri yıllar geçse de yaşamı hakkında gelecekteki nesillere kaynaklık eder. Tarihçi kayıtları bir kadavra gibi masaya yatırır ve başlar incelemeye. İncelemesi derinleştikçe bir yapbozun kayıp parçaları gibi bulur birleştirir o parçaları ve yeni bir hayat yaratmışçasına geçmişi yazar.                    
  

Bir miras kaydında neler öğrenilir? Bilimsel bir dille sayfalara neler döşenir? Şöyle bir uzanalım. Ölenin kullandığı isim, baba ismi, ölenin yakınları, kullandığı eşyalar, ölüm yaşı, kaç yaşında evlendiği, çocuk sayısı, çocuklarının yaşı, akrabalık ilişkileri, unvanı, mesleği, kullandığı eşyalar, yaşadığı evin mimarisi, sahip olduğu hayvan cinsi, borçları alacakları, inancı, milleti, vb. birçok şeyi bir tarihçi bu belgelerden çıkartabilir. Böylece tarihçi son bulmuş bir hayatı yeni baştan yaratabilir.
            


Tarih yalnızca devletlerin, kralların hayatlarını yaptıklarını yazmakla  sınırlı değil esasında tarih hayata yön veren sistemi değiştiren toplumların tarihidir. Bu yüzden Tarihçiler yalnızca toplumun sırtından ün yapmış kişilerin belgelerini incelemez. Toplumların bıraktığı belgeleri de inceler ve toplumda yaşanan değişimleri de gözler önüne serer. Tarihçi yaşanmış bir hayatları bu sefer kendi gördüğü gibi yeni sayfalarda canlandırır. Bizler tarihçilerin yazacaklarına bakarız, çoğu zaman geleceğe yazılanlara göre kılıf  biçeriz.
29-12-2018