Tüm Tabloları Merak Ettim

A+ A-

Ne anlattıklarına bakmak istedim. Ne söylediklerini anlamaya çalıştım. Öyle muhteşem bir sanat bilgim yok. Hangi tuvale hangi boyalar gerekir bilmem. Çizgiler ne anlama gelir simgeler neyi ifade eder bilmem. Ama derdini yazarak değil çizerek anlatanlara bir bakmak istedim.

 

Okuduğu bir şiiri, başına gelen felaketi, yüzünü güldüren hikayeleri, canını yakan bir aşkı nasıl bir tabloya nasıl sığdırdıklarını merak ettim. Açık açık anlatmaya kıyamadıklarını gizli saklı bir köşeye çizmelerine imrendim.

Herkesin korkup sustuğu dönemlerde onların bunları resmettiğini gördüm. Ben biraz da buna özendim.

 

Düşündüm mesela;


Picasso Neden ‘’GUERNICO’DA KATLİAM OLDU!’’ diye bağırmamıştı, bunu merak ettim. Kelimelerle anlatmaya mı korkmuştu yoksa verdiği mesajları sadece gerçekten bakanlar mı anlasın istemişti?

 

Nazi subayının hayretle baktığı tabloya ‘’BUNU SİZ YAPTINIZ’’ derken, bak sana anlatmak yetmez, anlamazsın. Sana yaptığının resmini çizdim mi demek istemişti.

 

Herkes gibi kafamda olan bitenleri anlatamadığım günler oldu. Ne istediğimi dile getir(e)mediğim, tepkileri tahmin edemediğim için konuşamadığım anlar oldu. Çok güzel bir gün batımı izleyip bunu insanlara kelimelerle betimleyemediğim oldu.

Kıskandım.

 

Bu yaşamdan bir gün ayrılmam gerektiğinde, arkamda bıraktıklarımın sadece tek bir kişi tarafından da olsa anlaşılmasını isterdim.

 

İnsanların bıraktığım eserde, kendilerini bulmalarını, gözleriyle bakıp kalpleriyle duymalarını isterdim.

 

Teşekkür etmek isterdim.

 

Atala’yı resmettiği için Girodet’e, Yıldızlı Geceler için Van Gogh’e, Venüs’ün Doğuşu için Botticelli’ye…

Ve daha binlercesine.

Her bakan başka şeyleri görse de, bizi zamanı farkı gözetmeksizin, bir araya getirdiği için teşekkür etmek istedim.

 


Kaynakça

GÖRSEL: https://unsplash.com/photos/kKzbyDeb62M

02-03-2021
ankara psikolog