Merhaba Eş Ruhum ve Merhaba Diğerleri

A+ A-

Günün birinde herkes birgün o insan olmalı; sakin ve içinde huzuru koruyabilen, dışardan sabırsızca ve bencilce yüklenen çirkin insanın egemen hükmene umarsızca gülümseyen, gücünü içinde hisseden ve yılmadan tüm çirkinliklere rağmen gülümseyen, o insan olmalı.

Herkes birgün ben ve benim gibiler gibi de olmalı, ne hissettiğimizi, ne yaşadığımızı; duyumsamalı, sonra karar vermeli, sonra hakkımızda keskin konuşmalı.

Herkes birgün herşeyin ötesinde, elbet kendi olmalı; kendiyle yüzleşmeli, tüm gölge yanlarını kabul etmeli ve dönüşmeyi istemeli. 

Asıl o gün kendi olmayı başlatabilir. 

Kendini bilmeden konuşmanın, kendini bilmeden yargılamanın hep kendine döneceğini bilerek; kendini yeniden yaratmalı insan. 

Eğer ki iyileşmek ve gerçekten iyi bir insan olmak istiyorsa. 

Kişi kendini hiç kötü bilmez, bu büyük bir yanılgıdır. 

Kötü ve iyi her birimizin içinde varlık gösterir, kişi hangi tarafı seçeceğine ancak kendinin farkında olduğunda karar verebilir. 

Soralım mı kendimize? "Ben iyi biri miyim?" 

"Yoksa kötü mü?"

Açılım yaparsak "Ben bencil biri miyim?" 

Bencil düşünce tarzı farkında olarak veya olmayarak kötülüğe hizmet ediyor. 

Benim söylemek istediğim şey ise "Farkında olalım"dır.

Her ne yapıyorsa insan, bilinçli atılmış adımlarla ve kararlarla hareket etmelidir. 

O yüzden insan, birgün o üzdüğü, kırdığı, yıprattığı, kullandığı, aldattığı, kandırdığı o insan da olmalı; yüzleşmeden, anlamadan, hissetmeden o hep haklı ve üstün bulduğu algısından bakmaya devam etmenin nasıl bir yanlış olduğunu, o zaman görecektir. 

Aynı acıları, aynı sızıları hissettiğinde -ki hissetmeli- o zaman anlayacak ve diyecek ki "Ben çok çirkinim" ve diyecek ki "Ben çok bencilim" ve diyecek ki "Ben çok güçsüzüm."

Tüm güçsüz insanlar, rekabetçi, hırslıdır; daha çok ön plana çıkmak, kendini göstermek ve de kanıtlamak ister. 

Tüm güçsüz insanlar; etrafındaki kişiler üzerinde bir üstünlük kurarak, ezerek, emir vererek, benim dediğim doğrudur diyerek hareket eder. 

Tüm güçsüz insanlar kendilerinden güçlü olduklarına inandıkları insanlar hakkında asılsız ve kötücül sözler söyleyerek, onların hayat yoluna engel koyarak, kul hakkına girerek, kendilerini rahatlatır ve bu şekilde davrandıkları insanlara kimi zaman oldukça samimi, sıcak kanlı ve sevecen de olurlar fakat asla bilmezler ki yüzlerinden her şey okunur. Çirkinlik saklanılacak birşey değildir. 

Boşuna nur yüzlü demezler bazı insanlara; ruhun temizliği ve ferahlığı, dürüstlüğü ve güzelliği mis gibi bakışa, duruşa, gülümsemeye ve etrafa yayılır. 

İşte gerçek güç, kimseden edinmediğin inançtan, ilahi güçten gelir. 

"Kandırmayın kendinizi, sanmayın ki kimse anlamıyor.

Bugün bu yaptığınız kötücül hareketler işe yarıyor sanıyorsunuz fakat kaybettiğiniz en büyük şey şudur; saygınlık! 

Bir daha sözünüze güven duyulmaz, yüzünüzdeki yapay gülümsemeler ve ağzınızdan çıkan yalan sözler içinde kendinizi boğuyorsunuz. 

Aynaya baktığınızda kendinizi sevecek bir neden bulamıyorsunuz. Böyleyken kim size saf sevgisini verir! 

Size ancak sizin gibisi; sever gibi yapar ve siz buna layıksınızdır. 

Eğer ki bu yazıyı okuduğunuzda yüreğiniz sıkışıyorsa, arındırınız kendinizi; demek ki zamanı gelmiş ve bu yazı sizi bulmuştur. 

Eğer ki sinirleniyorsanız bu yazıyı okuduğunuzda; ezin o kontrol edemediğiniz çirkin egonuzu, sizi ele geçirmiş ve sizi kullanıyordur. 

Bir an önce kurtulun kibirinizden, öyle ki zamanı gelmiştir."

Eğer ki bir tatlı geliyor, sonunda, binlerce şüküre eş düşüyorsa bu okuduğunuz yazı, hoş geldin" Eş Ruhum!"

Dünyayı daha güzel bir yer yapabilmenin yegane yolu; doğruları tüm içtenlikle söyleyebilmektir. 

Ben senin bir parça sesin, bir parça kalbin, bir parça ruhunum ve senin için buradayım. 

Birlikte bu dünyayı koruyacağız, inanmalı ve inanıyorum demelisin. 

Güç senin içinde ve biz biriz. 

Güzellikleri çağır şimdi, hayal et ve dile, sadece kendin için değil, bir parça sen olan tüm güzel niyetli insanlar için de; düşenin elinden hep tut, güzel bir gülümsemeye en güzel gülümsemen ile cevap ver. 

Seni anlayan ile vakit geçir ve onunla paylaşım içinde ol. 

İnanman gereken en güzel an, şu andır. 

Kıymetini bil olur mu?

 

Gülşah Erol

Besteci, Çellist

SPOTIFY

--

Official Website

 


Kaynakça

Kullanılan Görsel: Gülşah Erol'a aittir.

02-12-2020
Gülşah Erol

Gülşah Erol

Besteci, Çellist

Gülşah Erol, sahip olduğu farklı enstrumanist stili, yorumculuğu ve besteciliği ile Türkiye'de ve Avrupa'da çeşitli müzik tarzlarına sahip müzisyen ve gruplarla birlikte birçok konser ve albüm kayıtlarının yanısıra sınırlarını genişletip akustik ve elektrik enstruman icracıları, besteciler ile beraber doğaçlama veya bestelenmiş eserler üzerinde çalışmaktadır ve aynı zamanda solo konserler, tiyatro, sinema filmi, video art ve dans gibi alanlarda müzisyenliği ve besteciliği ile yer almaktadır.

Sanatçı Menuhin Akademi, Zürih Konservatuvarı, Tibor Varga Müzik Akademisi, MIAM, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, son olarak Bahçeşehir Üniversitesi jazz bölümünde eğitim görmüştür. Halen Anadolu Senfoni Orkestrası'nda viyolonsel sanatçısıdır ve Türkiye'nin öncü özgür doğaçlama grubu ABSTRA " free music, avantgarde jazz " topluluğuyla ve Gülşah Erol Band projesiyle birlikte konserler vermeye devam etmektedir. Atlıkarınca, Gişe Memuru, son olarak "Madımak Carina'nın Günlüğü" ve ilk kez Sundance 2015'te gösterime giren "Sarmaşık" filminin müziğinin yapılmasına katkıda bulunmuştur.

Atlıkarınca, 2011 yılında Radikal Halk Jürisi ve Altın Lale En İyi Müzik ödülüne layık görülmüştür.

2012 yılında özel olarak davet edildiği Soundtrips konser diziyle Bochum, Wuppertal, Witten, Aachen, Hamburg, Hannover, Köln ve Berlin şehirlerinde önemli bir çok müzisyenle konserler vermiştir. Bu konserler Almanya'nın en önemli yeni müzik etkinlikleri arasında yer almıştır. Son yıllarda ise Hollanda, Almanya, Belçika, Norveç, İspanya, Fransa ve İtalya'nın önemli şehirlerinde gerçekleşen müzik festivallerinde yer almıştır. Türkiye’de 2010 yılından itibaren; 26. İstanbul Caz Festivali, XJazz İstanbul, XJazz Ankara, Eskişehir 2. ve 9. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali, İstanbul Genç Klasikçiler Festivali, İstanbul Future Sound Festivali, Rock’n Coke 2011 ve 2013, One Love Festivali gibi önemli birçok festivalde yer almıştır. Sanatçının birlikte müzik yaptığı önemli isimlerden bazıları; Peter Brötzmann, Joe McPhee, Wolter Wierbos, Bart Maris, Jim Black, Kenan Doğulu, Oğuz Büyükberber.

SPOTIFY

--

Official Website

gulsah.erol@gmail.com

Gülşah Erol

gulsaherol