Kendini Bil

A+ A-

     Hepimizin nedenini bilmediğimiz bir alışkanlığı mutlaka vardır.  Hiç sürekli yaptığınız davranışları sorguladınız mı?  Bende sorgulamıyordum yakın zamana kadar, ki  kendime farkında olmadan her sabah ‘ Günaydın ‘  dediğimi fark ettim ve bunu neden yaptığımı kendime sordum. Cevabını sizde tahmin edersiniz alamadım. Nedenini bilmediğim, hatta anlamsızca bir huyu alışkanlık edinmiştim ve bu alışkanlık bana iyi geliyordu anlaşılan, tüm vücudumu bir duman gibi kaplamıştı. Ben de bu istemsiz alışkanlık sadece bende mi var diyerek merak ettim ve araştırmaya koyuldum.  Sonuçlar şaşırtıcıydı, isterseniz sonuçlardan bahsedeyim.

      Hepimizin bildiği bir şey vardır ki o da alışkanlıklarımızın son derece güçlü olduğudur. Yaptığım araştırmalar sonucunda her türlü davranışlarımızın %95’ini alışkanlıklarımızın yönettiğini öğrendim. Bizler hayatımız boyunca verdiğimiz kararları düşünerek aldığımızı sanıyoruz ama  gerçek şu ki seçimlerimizin sadece % 5 ‘ini düşünerek yapıyoruz.

      N. MARTİN’e  göre, insanı alışkanlıkları yönetir; insanın aklıyla karar verdiği durumlar istisnadır. Alışkanlıklarımız; bizi yönetirken, ‘’sorun-çözüm’’ veya ‘’sıkıntı-rahatlama’’ gibi neden sonuç ilişkilerinde, hiç düşünmeden kısayollar kullanarak karar alır. Buradan da anlaşılacağı üzere hepimiz birçok konuda hiç düşünmeden, zihnimizde oluşmuş kalıpları ve kısayolları kullanarak karar alır ve harekete geçeriz. Zihnimizdeki bu kısayolların hepsi, bizim alışkanlıklarımızın oluşturduğu kısayollardır.  


       Hadi biraz insanların garip alışkanlıklarına göz atalım.

      Bir arkadaşımın kız kardeşi, herhangi bir ortamda yakın arkadaşını kaybettiğini düşündüğünde papağan sesi çıkararak ötmeye başlıyor ve bu şekilde birbirlerini buluyorlar. Aslında mantıklı geliyor ama fazlası ile ilginç değil mi? Başka bir tanıdığımın eşi ise dişlerini diş ipiyle temizledikten sonra artıkları duşun bir köşesine bırakıyor, eğer bırakmaz ise kötü ruhların onu korkutacağına inanıyor ve şuan orada diş iplerinden bir tepecik oluşmuş durumda :) eminim ki kendisi de rahatsızdır bu durumdan ama  ne yazık ki onun alışkanlığı da böyle.

     Peki bu alışkanlıklar sadece bizlerde mi var? Tabi ki hayır. Ünlü matematikçi Pisagor ‘un bir alışkanlığından bahsetmeliyim sizlere, öncelikle kendisi fasulye yemiyormuş. Yemek bir yana dursun, fasulyeye dokunamıyormuş bile. Hatta fasulye Pisagor’un ölümüne sebep olmuş. Şöyle ki; efsaneye göre Pisagor’un evi düşmanları tarafından kuşatılmış, Pisagor evden bir şekilde kaçmayı başarmış ama ne olduysa düşmanlarından kaçarken yolu bir anda fasulye tarlasına çıkmış, Pisagor aniden durmuş ve koşmaktan vazgeçmiş çünkü tarladan içeriye girememiş. Öylece tarlanın önünde kalakalmış ve sonrasında düşmanlarına yakalanıp öldürülmüştür.

 Mucit Nikola Tesla’ ya bakalım. Kendisinin obsesif kompülsif bozukluğu varmış, yani bir diğer adıyla endişe bozukluğu. Örneğin; az dahi olsa kire ve inci küpelere karşı takıntısı varmış. Kesinlikle kirli yüzeylere ve inci küpelere dokunamıyormuş. 3 rakamına da aynı şekilde bir takıntısı varmış. Örneğin; bir binaya girmeden önce etrafında 3 tur atarmış.

Elektrik mühendisi Oliver Heaviside’nin ise yakın dostları tarafından anlatıldığı üzere , evinin bütün duvarlarını pembe taşlarla kaplattığı ve gün içinde boş zamanlarında pembe taş duvarlara bakıp, süt içerek zamanını geçirdiğini biliyoruz.

     Gördüğünüz gibi sadece bizim değil hangi çağda yaşarsak yaşayalım hepimizin garip bir alışkanlığı vardır. Unutmayın ki ;

‘’ İNSAN ALIŞKANLIKLARIN VARLIĞIDIR.’’

      Hepimiz hayatlarımızda belli alışkanlıklar ediniriz ve bunlardan vazgeçmemiz oldukça zordur. Bu alışkanlıklar yararlı alışkanlıklar olabileceği gibi kötü alışkanlıklar da olabilir. Yapılan araştırmalar alışkanlıkların beyinde 20 günde oluştuğunu gösteriyor. Yani 20 gün boyunca aynı şeyi yapan insan 21’inci günde alışkanlık kazanmış oluyor. Alışkanlığı bir halata benzeten Amerikalı eğitimci Horace Mann, ‘’ Her gün bir lifi örer ve sonunda onu koparmayacak kadar güçlü yaparız’’ diyor.

   İstediğiniz alışkanlığı kazanmak sizin elinizde; önemli olan istemek ve 20 gün boyunca büyük bir sabır ve azim ile tekrar etmek…

   Alışkanlıklar hakkında ufak bir sohbet ettik. Peki bizler istemediğimiz alışkanlıklarımızı nasıl değiştirebiliriz ? Değiştirmek için neler yapabiliriz? Bunun gibi birçok sorunun cevabını bir sonraki yazımda sizler ile paylaşmış olacağım..

Mutlu günler diliyorum :)
Hoşçakalın

 


Kaynakça

YAZARKEN YARARLANDIĞIM KAYNAKLAR :

-temelaksoy.com/bizi-aliskanliklarimiz-yonetir/

-capital.com.tr/ceo-life/ceo-life-haberleri/frenlenemeyen-aliskanliklar

-https://unsplash.com/s/photos/idea

30-09-2020
Eda Meriç

Eda Meriç

Psikoloji - Öğrenci

Merhaba, ben Eda.

Psikoloji Bölümünde eğitimim halen devam ediyor. İnsanların düşüncelerine katkıda bulunmayı biraz bile olsun insanlara yardım edebilmeyi çok seviyorum. İnsanlara çocukluk zamanların da doğru eğitimi verebilmek onların hayatları boyunca doğru ve sağlıklı düşünmeleri için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Anaokulu Öğretmenliği, Sanat Tarihi ve Yoga ile profesyonel olarak uğraşıyorum. Hepimiz içimizdeki düşünceleri, sıkıntıları, mutlulukları, bilgileri farklı şekillerde dışarıya vuruyoruz. Ben yazarak içimdeki duygu ve düşünceleri dışarıya vuruyorum. İnsanlarda oluşan ufacık bir gülümseme benim hayat enerjim oluyor.

edameric16@gmail.com