Kararlarımız İle Oluşan Hayat Kalitemiz

A+ A-

   Hayatımızın her anında karar vermekteyiz. İşe giderken, alışveriş yaparken, sohbet ederken, ders çalışırken, oyun oynarken vb. Birçok örnek verebiliriz. Araştırmalara göre bir insan ortalama her saat içerisinde yaklaşık iki bin karar vermektedir. Bu araştırmadan gün içerisinde ne kadar fazla karar verdiğimizi görebilmekteyiz. Bu kararların birçoğu çok da önemli değil ve bunları bizler otomatik olarak vermekteyiz. Ancak gün içinde verdiğimiz kararların bir kısmıda gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken ve ciddi sonuçlar doğurabilecek cinsten olabiliyor. Çok başarılı bir iş insanı olduğumuzu ve o an odaklanamadığımız için önümüzde duran sözleşmeye imza attığımızı düşünelim. Verdiğimiz karar yanlış olup iflasımızı gerçekleştirebilir veya bizi çok daha başarılı biri haline getirebilir. Arkadaşlarımız ile oturduğumuzu varsayalım o an zararlı bir alışkanlık edinebiliriz veya edinmeyebiliriz. Uygulayacağımız davranışlar ve seçimler saniyelik kararlarımızın sonucudur.

Geleceğimizi Yaşam Koşullarımız Değil Verdiğimiz Karar Belirler

  Bu cümleyi en iyi açıklayan teori kelebek etkisidir. 1972 yılında Edward Lorenz tarafından öne sürülen teoriye göre, ‘‘Amazon Ormanlarında, kanat çırpan bir kelebek, Avrupa'da fırtına yaratır.’’Bu anlatım; Mevlana'nın ‘‘Bir sineğin kanadını oynatması, Arş-ı Rahman'ı titretir.’’ Sözüyle aynı anlamı içermektedir. 
 James Gleick'in TÜBİTAK yayınlarından çıkan kitabı Kaos'ta çağdaş fiziğin kavramlarından Kelebek Etkisi teorisini ise şöyle tanımlamaktadır. ‘‘Bugün Pekin’ de kanatlarını çırpan bir kelebeğin havada oluşturduğu dalgalar gelecek ay New York fırtına sistemlerine dönüşebilir.’’ Sonsuzluk içinde uçsuz bucaksız evrende bir insanın bir anlık davranışının her şeyi temelinden sarsmasının mümkün olduğu anlatan teoridir. 

Küçük Etkiler Büyük Sonuçlar Doğurabilir

   Karar anlarında yaratılır hayat derler. Gün içinde bizim düşünerek veya otomatik olarak verdiğimiz her karar birbirini etkiler. Bu yüzden bizler için aslında en zor şey karar verebilmektedir. Kendi kararlarının sorumluluğunu üstlenmek, gerektiğinde kendi kendini kısıtlayabilmektedir. Her büyük başarı esasında küçük bir kararla başlıyor. Neyi ararsanız onu bulursunuz. Üzgünüm ama zihin böyle çalışmaktadır.

Doğru karar vermek, önce olmaya karar vermek; harekete geçmek ve olmak yolunda ilerlemektir.

Başarısızlık yoktur; Geri bildirim vardır.

Bu yazımda bir kararın ne kadar önemli olduğundan bahsetmek istedim. Bir sonraki yazımda doğru kararı nasıl verebileceğimizden bahsedeceğim...

 

 Mutlu Günler Diliyorum...

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynakça

Kullanılan Görseller:

Pexels.com

15-02-2021
Eda Meriç

Eda Meriç

Psikoloji - Öğrenci

Merhaba, ben Eda.

Psikoloji Bölümünde eğitimim halen devam ediyor. İnsanların düşüncelerine katkıda bulunmayı biraz bile olsun insanlara yardım edebilmeyi çok seviyorum. İnsanlara çocukluk zamanların da doğru eğitimi verebilmek onların hayatları boyunca doğru ve sağlıklı düşünmeleri için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Anaokulu Öğretmenliği, Sanat Tarihi ve Yoga ile profesyonel olarak uğraşıyorum. Hepimiz içimizdeki düşünceleri, sıkıntıları, mutlulukları, bilgileri farklı şekillerde dışarıya vuruyoruz. Ben yazarak içimdeki duygu ve düşünceleri dışarıya vuruyorum. İnsanlarda oluşan ufacık bir gülümseme benim hayat enerjim oluyor.

edameric16@gmail.com

eda_mericccc