Kötüden Korkmak

Kötüden Korkmak

A+ A-

Ahlak felsefesinde iyiyi bilmek, en üst ahlak yasasına ulaşmaktır. Ulaşılması hedeflenen üst ahlak yasası gösterilebilen bir varolan değildir ve daha ziyade hislerle bilinemeyendir. Ahlak felsefesinde mutlak iyi olanı söylemek için insanın iyi kavramında ne bildiğini açıklamak gereklidir. Ahlak, toplumsal moral olduğundandır ki evrensel bir ahlak yasası göstermek imkânsızdır. Genel geçer olarak gösterilen fakat toplumun yansıması olan iyi kavramı, dogmatik temele indirgenerek tanrıyla temellendirilmeye çalışıldı. İnsan tanrıyı bilemez, hiçbir zaman üst ahlak yasasının bilgisine ulaşamaz. Üst ahlak yasasında iyiye ulaşmaktan ve ondan bahseden birisi sadece kendi mantık kurduğu iyi fantezinden söz ediyordur.

İnsan her zaman kötüyü bilir. İnsan hayatında acı-aşk-farklılık gerçekleri vardır. İnsan bu ahlaki sıçramaları bilir. Kötüyü bilen insan kötüye yönelir. Kötünün ne olduğu probleminde ortak olanı gösterebilirken, iyi problem edinildiğinde mutluluk ya da kötü olanın yapılmamasına indirgiyor. Ortak paydada bir iyi olmadığı için iyi olandan söz etmek için izlenilen yolda bakış açısının değiştirilmesi gereklidir.

İnsan iyi olanı bilemeyip, bildiği kötüden de kaçınır. Kötü kavramı da unutulmuş ve bastırılmış durumdadır. İyi kötünün olmadığı olarak gösterilmesi aslında kötünün bilinip kalan hiçbir şey yapmama hali olarak gösteriliyor. İyi olmak, kötülük yapmamaktır. Bu sadece insan olmaktır. Kötüyü bilen ve acısıyla-aşkıyla-farklılığıyla insanı mutlak iyiye götürendir. Tanrı dayatması fikirler, cehennem korkusundan dolayı kabullenme ve cehennemden kaçınma değildir. İnsanın cehennemden korkmasının sebebi orada ışık olmamasıdır. Korku, güneşin oraya henüz ulaşmamasındandır. Güneş cehenneme ulaştığında, orada korkulacak bir şey olmadığını insanlar görecekler.


Kaynakça

resim: https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/silhuoette-of-a-person-2953863/

26-05-2024