Küçük Canlılar Sorunsalı

Küçük Canlılar Sorunsalı

A+ A-

Bütün virüsler öyle sanıldığı kadar da kötü değil…

2020 yılının gündem konusu olan ve uzun yıllarda gündemimizden düşmeyecek gibi duran virüsler konusuna birde beraber bakalım?

Basit bir yapıya sahip olan virüsler biyolojik olarak protein tabakasına sarılı küçük genetik materyaller haricinde başka bir şeyden oluşmamaktadır.

Canlı niteliklerinden biri olan üremeyi gerçekleştirmektedir ancak virüslerin canlı olması konusunda tartışmalar hala sürmektedir çünkü kendi başlarına üreyemezler.

Virüslerin üremesi ise genetik kodlarını hücrelerin üreme bölümüne enjekte edip canlı hücreleri işgal etmesi gerekmektedir.

Virüs yükü biriktikçe, canlı hücresinin değişmeye başladığı gözlenir ve sonuçta hepimizin çok iyi bildiği gibi hastalık ortaya çıkar.Bizim
bildiğimiz ve sıklıkla duyduğumuz virüsler biraz tehlikeli ve bizi korkutan cinsten ama virüsten virüse de fark var bazı virüsler insan hücrelerini enfekte ederken bazıları ise sadece bakterilere saldırır ve bilinenin aksine bize fayda sağlamaktadır. İşte benimde bu konuya değinme sebebimi oluşturan kısımda tam olarak bu.

Mesela listeria monocytogenes adlı bakteri; bu bakteri toprakta ve bitki örtüsünde bulunur; dolayısıyla, insanlara ve hayvanlara ulaşmaları oldukça kolaydır. Pastörize edilmemiş süt, tam erginleştirilmemiş peynir, pişirilmemiş sosis ve soğuk sandviç bunların hepsinde listeria bulunabilir ve insanlara bulaşma nedenlerindir.

Bu bakteriler bulaştığında epey tehlikeli olabilir. Şanslıysanız daha hafif semptomlarla atlatabilirken şanssız olunan durumlarda kan zehirlenmesinden … ölüme ciddi semptomlara neden olmaktadır.

Açıkça görüldüğü gibi listerianın besinlerde kontrol altına alınması çok önemli. Sebzelerin bol su ile yıkanması, et ürünlerinin iyice pişirilmesi ve pastörize edilmemiş sütten kaçınmak bir yere kadar fayda sağlayabilir ancak tüm riski ortadan kaldırmaz ve işte virüsler riskin olduğu bu noktada yardımcı olabilir. Bakteriyofaj adlı virüsler bu tarz zararlı bakterileri yok etmekte oldukça başarılıdır ve şu an listerianın korkutucu semptomlarından bizi korumak için tedavide kullanılmaktadır.  

Değinmek istediğim konu ise hayatımızın tam orta yerinde yediğimizde, içtiğimizde, nefes aldığımızda virüsler bakteriler yer almakta ve bizimle birlikte bu dünyada bir düzen içinde ilerlemekte bize zararlı oldukları kadar faydaları da gözardı edilemeyecek kadar çok.
 
Artık herkesin virüs denildiğinde geri adım attığı durumu biraz olsun hayatımızın içine yaymak ve hayatımızın içinde olduğunu kabullenmemiz gerektiğini bir kez daha belirtmek istedim.


Kaynakça

pexels.com

mikrobiyoloji üniversite notlarım

04-04-2021
Şükriye Kocaarslan

Şükriye Kocaarslan

Diyetisyen

Merhaba ben Şükriye, bu kısımda size bugünki Şükriye’nin varoluşundan bahsetmek istiyorum. Kırıkkale’nin bir köyünde beşinci sınıfa kadar okuyup yani öyle bildiğimiz okuma değil tabi bu bir sınıf düşünün içine 1.,2.,3.,4. ve 5. Sınıflar var ve hepimiz bu sınıfta o senenin eğitimini almaya çalışıyoruz. Kimi zaman bizim üstümüzdeki sınıfların dersini merak edip dinliyoruz kimi zaman alt sınıfların dersini dinleyip geçmişi yad ediyoruz tabi bundan sonraki eğitim hayatım fazlasıyla yolunda gitti Kırıkkale’nin köyünde bu şekilde başlayıp Edirne'de Trakya Üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmeme kadar geçen bi eğitim hayatı şimdilik… ve bu şartlar altında kazandığım diyetisyenlik unvanımı da en doğru şekilde değerlendirmek için Medya Çuvalı'nda ve sizlerleyim…

kriyekocaarslan@hotmail.com

@sukriyekocaarslan