Hangi Yaşımız Gerçek?

Hangi Yaşımız Gerçek?

A+ A-

          Bazen ruh yaşımız bazen beden yaşımız biyolojik yaşımızı hissettirmez bize hatta öyle bir hal alır ki birbirlerini dengeleyemediklerinde oldukça yorucu bir hal alır.

Bu yorucu olan durumun bizim ilgilendiğimiz kısmına geçelim, bedenen gerçekten kaç yaşındayız?

Bunu sayısal bir değere dökmek için metabolizma yaşını kullanırız ve oldukça basit bir şekilde diyetisyen kontrolünde metabolik yaşımızı öğrenebilirz. Eee öğrendik bu yaşı napıyoruz şimdi?

Metabolik yaşınıza göre; vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu anlayabilir ve bu doğrultuda bir süreç takip edebiliriz.

Mesela ‘neden yiyorum yiyorum kilo alamıyorum’, ‘su içsem yarıyor’lara kadar olan bütün kargaşayı çözmüş olur ve sizlere uyguladığımız diyet programı da bu doğrultuda şekillenir.


Tabi biz buna metabolizma yaşı diyoruz ama aslında metabolizma hızı demek daha doğru olacak. Metabolizmamız genel anlamda hızlı olsun isteriz, yeme içme rahatlığı da bizim elimizde kalsın diye. Bunun dışında metabolizması gereğinden fazla hızlı olanlarda da tabi kilo alamama ve bunun gibi sıkıntılar oluşabilmekte.

Peki biz bu yaşımızı küçültmek ve metabolizmamızı hızlandırmak için ne yapmalıyız?

Öncelikle sağlıklı bir diyet programıyla sürece başlamalıyız ve bu sürece uzman kontrolüyle mantıklı eklemeler yapmalıyız.

Programda genel anlamda protein ağırlıklı beslenmek karbonhidrat ve yağa göre metabolizma hızını artıran bir faktördür.

Diyetteki karbonhidrat tüketiminde ise kompleks yapıda olanları ve lifli olanları seçmeliyiz.

Programımızın yağ oranını azaltmaya özen göstermeli ve aldığımız yağları sağlıklı yağlardan seçmeye çalışmalıyız.

Gelelim ekleme yapacağımız mucize birkaç besine…


Tabi diyet programı sürecinde bir sürü mucize besinimiz olduğundan bahsetmiştik tek başlarına mucize etkisi yaratmasa da programla birlikte faydalarını görebilmekteyiz.

Acı biber: İçeriğindeki kapsaisin yarattığı ısı sayesinde metabolizmanın hızlanmasını sağlamakta.

Yeşil çay ve Kahve: Kafeinin etkisiyle metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Yoğurt: Az yağlı yoğurt metabolizmanın hızlanması için etkilidir.

Badem: Kalorisinin fazla olmasına karşın içeriğindeki esansiyel yağ asitleri metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Tarçın: Baharatların hemen hepsinin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır ve tarçında bunlardan sadece bir tanesidir.

Şimdilik benim değindiğim, metabolizma yaşımızı etkileyen besinler bunlar ancak bunların dışında da birçok besinin bizim hayatımızı, duygularımızı, düşüncelerimizi etkileyebilme güçleri vardır ve vücudumuz için en doğru besinleri seçip diyet sürecine eklemek yaşamımızda dönüm noktası olabilir.
Kaynakça

Pexels.com

Diyetten illallah- diyetisyen ayşegül bahar

03-05-2021
Şükriye Kocaarslan

Şükriye Kocaarslan

Diyetisyen

Merhaba ben Şükriye, bu kısımda size bugünki Şükriye’nin varoluşundan bahsetmek istiyorum. Kırıkkale’nin bir köyünde beşinci sınıfa kadar okuyup yani öyle bildiğimiz okuma değil tabi bu bir sınıf düşünün içine 1.,2.,3.,4. ve 5. Sınıflar var ve hepimiz bu sınıfta o senenin eğitimini almaya çalışıyoruz. Kimi zaman bizim üstümüzdeki sınıfların dersini merak edip dinliyoruz kimi zaman alt sınıfların dersini dinleyip geçmişi yad ediyoruz tabi bundan sonraki eğitim hayatım fazlasıyla yolunda gitti Kırıkkale’nin köyünde bu şekilde başlayıp Edirne'de Trakya Üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünü bitirmeme kadar geçen bi eğitim hayatı şimdilik… ve bu şartlar altında kazandığım diyetisyenlik unvanımı da en doğru şekilde değerlendirmek için Medya Çuvalı'nda ve sizlerleyim…

kriyekocaarslan@hotmail.com

@sukriyekocaarslan