Şüpheli Penguen

Şüpheli Penguen

A+ A-

- 1 -

Karabük İlçe Emniyet Müdürlüğüne

İlimize ziyarette bulunacak İngiliz Emniyet Teşkilatı elemanlarına yardımcı olunması hususunda gerekenin yapılmasını rica ederim.

Karabük Valiliği

- 2 -

Karabük Valiliğine

İngiliz Emniyet Teşkilatı elemanlarına emriniz doğrultusunda yardımcı olunmuştur ancak İngiliz misafirlerimiz kurumumuzdan pek memnun ayrılmamışlardır, bilgilerinize arz ederim.

Karabük Emniyet Müdürlüğü

- 3 -

Karabük İlçe Emniyet Müdürlüğüne

Bir önceki yazınızdaki konudan üzüntü duyduk. İngiliz misafirlerimiz kurumunuzdan niçin memnun ayrılmamışlardır? Valilik olarak biz de İçişleri Bakanlığından aldığımız emri icra ederek size yazı göndermiştik. Sayın bakan elbette ki makamımızı arayacak izahat isteyecektir. Bu sebeple hiçbir ayrıntı atlanmadan kapsamlı bir raporla olup bitenin makamımıza ivedilikle yetiştirilmesi hususunda acele gereğini rica ederim.

Karabük Valiliği

- 4 -

Valilik Makamına

Daha önceki yazışmalarınızda kullandığınız gibi İngiliz misafirlerimiz diye anmak isterdim ama maalesef tek misafir gelmiştir. Bu misafirimizin rütbesi bizdeki komiser yardımcılığına tekabül etmektedir. Peki ne olmuştur da bu misafirimiz pek memnun ayrılmamıştır ilimizden? Aslında ortada fol yok yumurta yok deyimimizle ifade edebileceğimiz bir sebeple huzursuzluk olmuştur.

Bizim emniyet teşkilatının Çarli diye andığı bu İngiliz, binamıza girdiği andan itibaren kurumumuzdaki her ayrıntıyla ilgilenmiştir. Bizim için anlamlı olan ya da olmayan her şeyi sormuştur personelimize. Bizler görevlerimiz gereği ağzı sıkı insanlarız. Çarli' nin soruları da bu yüzden personelimiz arasında pek hoş karşılanmamıştır. Hangi şubenin ne zaman operasyon yapacağını ya da operasyon başına şubelere ne kadar ödenek ayrılacağını diğer şubeler bilmez. Hatta operasyonlara ne zaman gidileceğini şubenin kendi personeli bile bilmez. İşte bizim, bu kadar titizlikle eşimizden, çocuğumuzdan, devre arkadaşlarımızdan bile sakladığımız bilgileri Çarli isimli İngiliz uluorta gözlerimizin içine baka baka sormuştur.

Bizim arkadaşlar, müzeyi, vadiyi, Safranbolu' nu gezdirmek istemişse de Çarli ısrarla operasyonlarımızı sormuştur. Çarli, İngiliz olduğu için böyle karmaşık konulara meraklanır herhalde diye düşünmüş arkadaşlar ve bir soygun filmi bulmuşlar film izle sitesinden. Çarli, filme göz ucuyla bile bakmamış. Operasyonları sorup durmuş. Arkadaşlar, misafir başımızın tacı diye düşünüp ayıp siteler de açmışlar Çarli' ye. Onun derdi hala operasyonlarmış.

Acaba bizdeki tercümanlar mı yetersiz diye düşünüp Rıza komiserimizin liseye giden oğlunu getirtmişler kuruma. O da operasyonları soruyor deyince. Bizim arkadaşlar bodruma indirmişler Çarli' yi. Filmlerden herkes aşinadır: Bir iyi bir kötü polis olur ya... İşte bazen polislerin ikisi de kötü olabilir ya da bizim arkadaşların denediği yöntemdeki gibi iki polis de iyi olabilir. Bizim ikisi de iyi polis olan personelimiz, beş şişe alkolden sonra Çarli' nin derdini öğrenmişler. ( Köşedeki tekel bayiinden alınan fatura ektedir. Zaten arkadaşlar da bu faturanın nasıl ödenekten karşılanacağını kara kara düşünmektelermiş. Her işte bir hayır vardır diye boşuna denmemiş. Makamınız rapor istemese öylece kalacaktı fatura dosyada.)

Çarli, meğer tek bir operasyonu merak ediyormuş. İngiliz istihbaratı bizim operasyonumuzun ismini yakalamış. Şüpheli Penguen isimli operasyonumuz dikkatlerini çekmiş. Meğer onların da bu isimde bir operasyonları varmış. Zavallı Çarli, operasyonlar arasında bir paralellik hatta benzerlik var mı diye araştırmaya gelmiş. Aslında ilk şişeden sonra konuşmaya başlamış da arkadaşlar sarhoş olduğundan emin olmak için iyice içirmişler. tabii bu sırada ağzından İngilizlerin Şüpheli Penguen operasyonunun içeriğini de öğrenmişler.

 Meğer Antarktika' da antik dönemden kalma bir yerleşim yeri bulmuşlar ve bu yeri dünyadan gizlemek için bir ekip kurmuşlar. Bu ekip dünya kamuoyunu bölgeden uzak tutmaya çalışırken başka bir ekip de antik yerleşim yerinde araştırma yapmaya gönderilmiş. Bu ekibin operasyonunun adı Şüpheli Penguenmiş. Bizim operasyonun adıyla, kendi operasyonlarının adı aynı olunca Çarli' yi araştırma yapsın diye Karabük Emniyetine göndermişler.

Arkadaşlar bu bilgiyi üç şişe alkol maharetiyle (Tabii diğer iki şişeyi de mecburen bizim arkadaşlar içmek zorunda kalmış.) almışlar. Çarli, o kadar içip de kaldığı yere (Öğretmenevinde bir yer ayarlamış arkadaşlar) giderken yolda sol gözünü sokak lambası direğine çarpmış. Talihsiz İngiliz, aldığı alkolün etkisiyle olacak bir de öğretmenevinin merdivenlerinden yuvarlanmasın mı? Bu Çarli isimli adam, gösterdiğimiz iyi niyete nankörlük ederek arkadaşların kendisini dövdüğünü iddia edip bir de utanmadan şikayetçi olmuş.

Mesele bundan ibarettir. Saygılarımla.

Maliye Uzmanı Ziya Seber (Raportör)

- 5 -

Ziya Seber' e

Karabük Emniyeti' nin üzerinde çalıştığı Şüpheli Penguen operasyonu nedir? Hangi konu üzerine çalışmaktadır?

Karabük Valiliği

- 6 -

Valilik Makamına

Okullarda, sanayi bölgesinde kaçak çalışan servisler olduğuna dair duyumlar alınmıştır. Kaçak çalışan minibüslerin, şoförlerin tespitine yönelip operasyon hazırlığı yapılmıştır. Bu operasyonu diğerlerinden ayırmak için de Şüpheli Penguen adı uygun bulunmuştur.

Saygılarla, Ziya Seber.

 


Kaynakça

Kullanılan görsel KUTLU AKALIN' ın eseridir

10/10/2021
Osman Akalın

Osman Akalın

Öykü Yazarı

Bünyan doğumlu yazar Ankara'da yaşamaktadır. Turuncu ve yeşile gönül bağı vardır. Yıkanmış beton kokusunu ve leylak kokusunu önemser. Bu kokularda çocukluğunu ilk gençliğini muhafaza eder. Öfke, intikam duygusu yoktur. 'Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına' şarkısına müpteladır. Kızarmış patatesi ve beyaz peyniri çok sever. Hayal gücünün, sabrının ve hoşgörüsünün sınırları henüz kendisi için de muammadır. Asla pes etmez. Mucizelere inanır. Profil resmi Uğur Akalın' a aittir

osmanakalin38@gmail.com