Bahçedeki Tepegöz

Bahçedeki Tepegöz

A+ A-

Akıl hastanesinin bahçesinde sakin sakin etrafına bakınan Tepegöz nedense insanlar arasında pek bir şaşkınlığa yol açmadı. Tepegöz dört metre boyundaydı. Üst tarafı çıplaktı. Burnunun üzerinde alnının ortasında tek bir gözü vardı. Önce bahçede biraz dolaştı sonra bir ağacın dibine oturup beklemeye başladı. Onu gören insanlar, Tepegöz’ ü dev bir kukla sanmış olmalılar, tanıtım için kostüm giymiş bir sanatçı ya da bir şakacının hazırladığı plastik heykel. Yaşadıkları teknolojik devrimin şiddetinden olsa gerek insanlar etraflarındaki mucizelere hayret etmiyorlardı artık. Zaten kendi varlıklarının eseri olan sevgi gibi aşk gibi mucizeleri de çoktan unutmuşlardı.

Bahçedeki Tepegöz tek gözüne sığdırabildiği mucize yeşile, mucize maviye, mucize sarıya hayret ederken Hızır yukarıda binanın dördüncü katında İsa’ yla ve Mavi Melek’ le görüşüyordu. Yine başaramamıştı mevsime uygun giyinmeyi. Kaban vardı sırtında ama içine tişört giymişti. Pantolonu için bir şey denemezdi belki ama ayakkabısı yazlıktı; terliğe benzer bir sandalet.

‘Kapıda çok oyalandım’ dedi Hızır ‘bayağı bir güvenlik sorgusundan geçirip öyle aldılar içeri’

‘Niçin doğrudan yanımıza gelmiyorsun?’ dedi İsa ‘Zülkarneyn öyle yapıyor’

Hızır sürekli olarak masanın üzerine otobüs bileti koyuyor ama eli boş kalmıyordu çünkü yeniden elinde bilet beliriyordu. Yeni bileti de masaya bırakıyor ve sonra yeniden elinde bilet beliriyordu. Mavi Melek bu otobüs biletlerinin Hızır’ ın daha önceki gelişinde bıraktığı paralardan daha değerli olabileceğini düşündü.

‘Zülkarneyn’ in işi benimkinden kolay’ dedi ‘o daha çok görüntü olarak geliyor. Görüntüden biraz daha fazlası tabii ama sonuçta benim gibi bir bütün olarak gelmiyor. İkimiz de gelecekten geliyoruz. Zülkarneyn’ in çalıştığı şirket daha ilkel bir teknoloji kullanıyor…’

İsa masadaki biletlere baktı. Hızır hala eline durmadan doğan biletleri masaya bırakmakla meşguldü. İsa’ nın niye masaya baktığını anlamıştı. ‘Ortada gururlanılacak bir teknoloji görünmüyor’ demek istiyordu İsa. Hızır’ ın vakti yoktu.

‘Şöyle açıklayayım; Dünya dengeleri oturmuş bir gezegen değil. Sirius grubu bu yüzden tercih etti Dünya’ yı. Depremler ve diğer felaketler sürekli olarak değiştiriyor gezegenin konumunu. Ne kadar iyi hesaplarsak hesaplayalım nokta hedefe varamıyorum. Bu yüzden para ve bilet taşıyorum yanımda’

Mavi Melek masa üzerinde biriken biletlere bakmaktan sıkılmıştı. ‘Niçin geldin?’ diye sordu.

‘Savaş başlıyor’ dedi Hızır ‘ Son savaş. Hazırlan. Seni almaya geleceğim Mavi Melek’

‘Beni?’ diye sordu İsa.

‘Ben Mavi Melek için…’

‘İsis diyebilirsin. Artık kendimi tanıyorum’ dedi Mavi Melek.

‘İsis için geldim. İsis’ in kıvrak zekasına ihtiyacı olacak tanrıların. İsa’ nın hangi tarafta olacağını, savaşıp savaşmayacağını bilmiyorum’ derken elini yeniden masaya götürdü ve fark etti ki artık eline bilet doğmuyor. Ayağa kalktı. ‘Gitmeliyim’ diyecekti ki hastane müdürü girdi içeri. Müdür Hızır’a bakarak konuştu.

‘Bol miktarda nakit paramız var. Yaşlı ve yoksul bir adamın eline ulaşmasını istiyoruz. Bize yardımcı olabilir misiniz?’

‘Ben nakit parayla çalışmam’ dedi Hızır.

Mavi Melek, müdüre yaklaştı yavaşça adamın ceketini tuttu ve birdenbire ters çevirdi tuttuğu ceketi. Kendi ceketine hapsolan zavallı adam hiç kımıldayamaz oldu.

‘Git buradan’ dedi Hızır’a.

Hızır masadan iki bilet alıp kapıya yöneldi sonra dönüp bir bilet daha aldı. Kendisine bakan İsa’ ya açıklama yapmak istedi:

‘Tepegöz için iki bilet istiyor şoförler’


Kaynakça

Kullanılan görsel, ressam UĞUR AKALIN' a aittir.

27-02-2021
Osman Akalın

Osman Akalın

Öykü Yazarı

Bünyan doğumlu yazar Ankara'da yaşamaktadır. Turuncu ve yeşile gönül bağı vardır. Yıkanmış beton kokusunu ve leylak kokusunu önemser. Bu kokularda çocukluğunu ilk gençliğini muhafaza eder. Öfke, intikam duygusu yoktur. 'Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına' şarkısına müpteladır. Kızarmış patatesi ve beyaz peyniri çok sever. Hayal gücünün, sabrının ve hoşgörüsünün sınırları henüz kendisi için de muammadır. Asla pes etmez. Mucizelere inanır. Profil resmi Uğur Akalın' a aittir

osmanakalin38@gmail.com