Güldüğüme Bakma

Güldüğüme Bakma

A+ A-

Sadece İnsan ve Ruh sağlığı ile ilgili bir alanın içinde olmaktan dolayı değil , kişisel anlamda da merak ettiğim bir konu  duygular.Temel duygularımız , onlara hizmet eden davranışlarımız ve onları yaşayışlarımız son derece komplex görünsede yaşamımız için büyük anlam ihtiva etmesi bize bahşedilmiş en büyük hediye demetlerinden biri  olabilmeye aday gibi.Belki de bu biraz da kendi geleneğimizdeki “hem ağlarım , hem giderim “in karşılığını bilimsel havuzda bulma çabası:)Saksı olmanın faydaları  filmindeki gibi :

 “Aynı anda hem mutlu hem üzgün hem de bunun nasıl olabileceğini çözmeye çalışıyorum” :)

Gelelim Bilimsel çalışmalara .

Ben bu konuyla birkaç yılcık ilgilenmekte iken ,Knoxville'deki Tennessee Üniversitesi'nde  psikoloji profesörü olan Jeff Larsen, neredeyse 20 yıldır bu soruyu cevaplamaya çalışıyor.TODAY ‘a yaptığı açıklamada  : “ Bu tür ikili(örn;mutlu ve üzgün) duyguların mümkün olduğuna dair elimizde birçok kanıt var , tipik olarak duygulara ait genel görünüm ikisinden birini ya da hiçbirini hissetmeyeceğiniz şekilde düzenlenmişse de , ilginç bir şekilde her ikisini de hissedebildiğimiz yerler var “ ve “İnsanlara böylesine karışık duyguları hissetmenin mümkün olup olmadığını sorduğumuzda, çoğu insan “evet” diyor, bu da deneyimin evrenselliğini göstermektedir “ olarak belirtiyor.

 

 

 

Aynı şekilde Yale Üniversitesi Psikoloji Profesörü olan Laurie Santos da insanların hem olumsuz hem olumlu duyguları yaşayabileceklerini kabul etti.

 

Jeff Larsen bu konuyla ilgili yapmış olduğu bir deneyde katılımcılara Roberto Benigni ‘nin “ Hayat Güzeldir” adlı filmi izlemelerini , kendilerini mutlu hissediyorlarsa bir düğmeye , üzüldüklerinde diğer bir düğmeye aynı anda iki duygu hissedilirse de diğer düğmeye basmalarını istedi.Tek seferde hem mutlu hem üzgün düğmlerine basılma oranın yüksek olması Larsen ‘ın bunun mümkünlüğüne dair düşüncelerini kuvvetlendiriyor.

Larsen’in perspektifine göre kendimize bu noktada  sormamız gerekenler şunlar :

 

- Bu kötü bir durum değil işaret olabilir.Kendine neden bu şekilde hissettiğini sor.

- Duygularınla uğraş fakat onları uzaklaştırma.Üzgünlük genellikle geriye dönüp nereye gittiğinizi ya da nereye gitmeniz gerektiğini gösteren bir işaret olabilir.Bu yüzden deneyimin bir ders sağlayıp sağlamadığına bir göz at.

Tüm bunlarla birlikte Psikolojide bu durum daha çok patolojik bir görünüm olarak ortaya çıksa da , insanın aynı anda hem mutlu hem mutsuz hissedebileceği bir çok olağan durumu olduğunu da unutmamak gerektiğini düşünen bilim adamları az değil.Örneğin ; biten bir süreçle birlikte yeni bir başlangıç , yeni bir sorumluluk veya  yeni bir karar sırasında hissettiğimiz duyguların  aslında bize  “emosyonel zenginlik” bile sağlayabileceğini  düşünmekteler.Bu noktada ,bu duyguların patolojik mi yoksa gerçekten yeni bir işlevsellik mi kazandırdığı çok net olmasa da yeni sorgulamalara kapı aralamaya devam etmesi daha muhtemel gibi duruyor.

 


Kaynakça

https://www.today.com/health/it-possible-feel-happy-sad-same-time-t128850

30-11-2021
Merve Doğanlar

Merve Doğanlar

Psikolog

1990 yılında Yalova’da dünyaya merhaba dedi. İlkokul, ortaokul ve Lise öğrenimlerini burada tamamlayıp, daha sonra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji (ing) bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında İletişim bilimlerinde yandal yaptı. PAMER (Post-Colonial çalışmalar merkezinde) çeşitli araştırmalara ve makale çalışmalarına katıldı. Lisans öğrenimi sırasında biri Almanya biri İngiltere olmak üzere 2 Erasmus yaptı. Bu yüzden Kültür şoklarına toleranslı. Şu an da Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunu, spor aşığı, bilime dair her şeye maydanoz olmayı seven, nitelikli hasbihallere müptela, değiştirebileceklerine değiştiremeyeceklerinden daha çok inanan, insana dair her şeye meraklı olmak gibi sıfatlarıyla hemhal olmakta.

merve.doganlar1@st.uskudar.edu.tr

gezegenpsikolog