Ekstralarımz

Ekstralarımz

A+ A-

İnsanların başkalarına atadıkları sorumluluklar yetmezmiş gibi bir de kendine yükledikleri var. Elbette ki, burdaki maksat doz aşımı olanlar üzerinden gitmekte. Sorumluluk duygusu o kadar içimize işlemiş ki, bazen yapmamamız halinde kötü bir şeylerin olacağı korkusu sarmış tüm hücrelerimizi. İnsanoğlu doğarken böyle bir fıtratta da doğmuyor işin ilginci. Olması,yapması  ve devam etmesi gereken kadar değil mi aslî olan?

Doğaya bakınca daha da berraklaşıyor bu durum. Hiç bir ağaç başka bir ağacın yükünü omuzlanmamış şimdiye dek. Birbirlerinden beslenmiş, faydalanmış ama sırtlanmamış. Bir penguen için de geçerli bu. Neslini korurken bir başkasınınkini yüklenmemiş, kuluçkaya yatmamış… Varsa da ben başka örnek henüz görmedim.

Doğadaki işleyiş hep bu minvalde, birbirine destek ama birbirinin yerine yapıcılık değil, birbirine dayanak ve sırt fakat birbirlerine ağırlık değil.

Bizi aşağı çeken yalnızca dışardakiler, yaşadığımız olumsuzluklar ya da beklentiler değil, omuzlarımıza fazlalıklı olarak yüklediklerimiz.

Bugün bir soralım kendimize, hangi yükler farketmeden binmiş sırtımıza?

 

 

04-08-2022
Merve Doğanlar

Merve Doğanlar

Psikolog

1990 yılında Yalova’da dünyaya merhaba dedi. İlkokul, ortaokul ve Lise öğrenimlerini burada tamamlayıp, daha sonra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji (ing) bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında İletişim bilimlerinde yandal yaptı. PAMER (Post-Colonial çalışmalar merkezinde) çeşitli araştırmalara ve makale çalışmalarına katıldı. Lisans öğrenimi sırasında biri Almanya biri İngiltere olmak üzere 2 Erasmus yaptı. Bu yüzden Kültür şoklarına toleranslı. Şu an da Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunu, spor aşığı, bilime dair her şeye maydanoz olmayı seven, nitelikli hasbihallere müptela, değiştirebileceklerine değiştiremeyeceklerinden daha çok inanan, insana dair her şeye meraklı olmak gibi sıfatlarıyla hemhal olmakta.

merve.doganlar1@st.uskudar.edu.tr

gezegenpsikolog