Birkaç Umut

Birkaç Umut

A+ A-

Sanırım her genç kendi döneminin kıyametinde yaşadığını düşünüyor.

Birşeylerin sonu,tükenişi üzerine bir kıyafet gibi giydiriliyor sanki.Nerden başlayacağımızı daha bilmeden ,umut etmeyi öğrenmeden , neden kaçmamız gerektiğinin köşe başlarında oturuyoruz bu sebeple de.’Şartların,olasılıkların içinden reele bakmamak nasıl mümkün olur ki ‘lerin pençesinde tüm döngülerimiz.

Boş umutların kapılarını aşındırma çabası olmamalı gayelerimiz fakat sinemize hiç çekmediğimiz ümidin kollarını sıvamak da bu bedenin zekatı.

Peki etkili,fonksiyonel ümit nedir?

Bu bana belki de terapi süreçlerinde en çok dile getirilenler ; “İstediğim hiçbirşey gerçekleşmiyor!Geleceğe dair hiç bir ümidim yok ! Ben nasıl plan yapabilirim, nasıl ümit edebilirim?!”

Bugüne kadar edindiğim tecrübelere dayanarak şunu ifade etmeliyim ki ; arzu edilen her ne ise , onun gerçek ihtiyacımız olup olmadığını anlamadan,bu hedef için hangi riskleri göze aldığımızı ya da hangi ısrarcılığımızın zarar hangisinin yarar getirebileceklerini bilmeden ulaşılması ve erişilmesinin hep ötelere kaldığının aşikar olmasıdır.

Örneğin; İstenilen iş pozisyonunda olmak için yıllarını veren insanın yerine başkasının gelmesi.Bu resim bizim için çok büyük bir adaletsizlik temasına sahip olsa da , bu insanın bu haksızlıkla verdiği mücadelenin altında belki yıllardır içten içe kemiren “toplumda kabul görmeliyim “ ya da “ çok param olması gerek çünkü bu standartlara ulaşmalıyım “ veyahut da “ insanlar benim ne kadar başarılı olduğumu görmeli” kalıpları yatıyor.Böyle düşünen insan o konumu hak etmez anlayışı çıkmasın lütfen.İzah etmeye çalıştığım ; zihin aslında bazen biz neyi ayak diretiyorsak ya da neyin hezeyanlarını taşıyorsak ona mukabil bir sınavla karşı karşıya getiriyor bizi.Geçenlerde bir arkadaşım yakının kanser olduğundan bahsetti.Üzüldüğümü ve bununla nasıl mücadele ettiğini sordum ; “Yıllarca ya ben kanser olursam diyerek yaşadı bu hayatı” dedi.Üzüldüm ama hastalığına ayrı ,kaderin getirisi dışında buna odak bir yaşama alışkanlığı ile bir ömür geçirdiğine daha çok üzüldüm…

İstemsizce hayatımızın girdaplarına girdiğini düşündüğümüz sonuçlar aslında büyük bir istençmişçesine olduruveriyor tüm olasılıkları.

Etkili ve fonksiyonel umut demiştik en son;ümitvar olabilmek için, neyi istediğimize kelimelerimizden,cümlelerimizden önce zihnimizde dikkat etmek, koşullardan biraz olsun bağımsızlaşabilmek,zihnin olumsuz tercümelerini bir tık bertaraf etmek gerek..

 

01-07-2022
Merve Doğanlar

Merve Doğanlar

Psikolog

1990 yılında Yalova’da dünyaya merhaba dedi. İlkokul, ortaokul ve Lise öğrenimlerini burada tamamlayıp, daha sonra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji (ing) bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında İletişim bilimlerinde yandal yaptı. PAMER (Post-Colonial çalışmalar merkezinde) çeşitli araştırmalara ve makale çalışmalarına katıldı. Lisans öğrenimi sırasında biri Almanya biri İngiltere olmak üzere 2 Erasmus yaptı. Bu yüzden Kültür şoklarına toleranslı. Şu an da Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunu, spor aşığı, bilime dair her şeye maydanoz olmayı seven, nitelikli hasbihallere müptela, değiştirebileceklerine değiştiremeyeceklerinden daha çok inanan, insana dair her şeye meraklı olmak gibi sıfatlarıyla hemhal olmakta.

merve.doganlar1@st.uskudar.edu.tr

gezegenpsikolog