Anladıklarımızı Okuduklarımız

Anladıklarımızı Okuduklarımız

A+ A-

Çocuğunu öpmek bizim zamanımızda ayıptı” ile “Ben çocuğumu hiç çekinmem her yerde severim” arasındaki nesil farkı içinde değişik bir çatışma var.

Uyumlandıklarımızı genelde sorgulama eğiliminde değiliz çünkü. ”Hangi kısımlar bana uyar? Buna uyarsam nelerle karşılaşırım? Devamını getirebilir miyim? Bunun sonuçları ne olur” gibi birtakım kilit sorgulamaların yapılmayışı bizi sürekli belli tümseklerde savunmasız bırakıyor.

Gelenek topyekûn kötü olmadığı gibi, kitabî bilgi tamamıyla doğru olsa dahi her derde deva değil. Örneğin,eski kültürde çocuğunu her yerde sevmemenin eksikliğinin uzun vadede kötü ve istenmeyen sonuçları olsa da,belki çevre de çocuk sahibi olamayan ya da olmayan insanların gönül kırgınlıkları yaşamalarını engelledi. İnsanın öğrendiği bilgilere yüzünü dönecek olursak, farkındalıkla, derinleşerek bütünleştirmek yerine olduğu gibi bilgiyi alması da belki kendi aile dokusuna uymaması sebebiyle kendi içinde daha büyük tartışma ve sorunlara yol açtı. Bunlar elbette benim kişisel gözlemim.Tamamiyle bu budur diyebilmek için elbette iyi bir çalışma yapmak gerek.

 

 

Bizim geleneğimizde pratiklik ve beceri çok daha derinleşip kök salsa da,bilgi ve bilgiyi kullanma konusunda;  - teşbihte hata olmazsa şayet- bir zeytinyağı gibi ‘kırma-ezme-yoğurma ve ayrıştırma’ gibi süreçlerden geçirmede zayıf kalıyoruz sanıyorum.

Bunun içinse ayrı bir çaba ve süreç gerekse de;. evvel de acele etmemeyi öğrenmek gerek..

 

 

 

22-08-2022
Merve Doğanlar

Merve Doğanlar

Psikolog

1990 yılında Yalova’da dünyaya merhaba dedi. İlkokul, ortaokul ve Lise öğrenimlerini burada tamamlayıp, daha sonra Üsküdar Üniversitesi Psikoloji (ing) bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi sırasında İletişim bilimlerinde yandal yaptı. PAMER (Post-Colonial çalışmalar merkezinde) çeşitli araştırmalara ve makale çalışmalarına katıldı. Lisans öğrenimi sırasında biri Almanya biri İngiltere olmak üzere 2 Erasmus yaptı. Bu yüzden Kültür şoklarına toleranslı. Şu an da Klinik Psikoloji yüksek lisans mezunu, spor aşığı, bilime dair her şeye maydanoz olmayı seven, nitelikli hasbihallere müptela, değiştirebileceklerine değiştiremeyeceklerinden daha çok inanan, insana dair her şeye meraklı olmak gibi sıfatlarıyla hemhal olmakta.

merve.doganlar1@st.uskudar.edu.tr

gezegenpsikolog