BAZI İNSANLAR VARDIR: HEP İYİ Kİ

BAZI İNSANLAR VARDIR: HEP İYİ Kİ

A+ A-

Bazı insanlar hep kalır. Hatırlanır, yokken bile sayılır. Özü, sözü, gülüşü bile anımsanır. Anılır hep anılır.

Bazı insanlar hep vardır. Adları “iyi ki” kalır. Öyle güzel insanlardır ki adları ölümsüzlükle yarışır.

Bazı insanlar hep sarılır. Varlıkları yokluklarında daha çok anlam kazanır. Bazı insanlar sahiden sarılır, yokken bile hep sarılır.

Bazı insanlar güzellik ile karışır. Güzelliğin her tonuna adları karışır. Beyhude dünyada varlıkları sonsuzluk ile yarışır.

Bazı insanlar, diğer bazı insanlar için şükür sebebi sayılır. Çünkü huzur, umut, sevgi, şefkat, merhamet ile bu insanlar sayesinde tanışılır.

Bazı insanlar yer ederler. Varlıkları sadece evrende değil yüreklerimizde de yer eder. Hele de gün geçtikçe bu bazı insanlar, vardıkları gönülleri daha da güzel eylerler.

Bazı insanlar güneş gibidir. Zira diğer bazı insanların içlerini ısıtır ve aydınlatır. Muazzam bir enerjileri vardır öyle ki güneşin karları erittiği gibi onlarda gönüllerdeki karları eritir.

Bazı insanlar çok verir. Bu insanlar, diğer bazı insanlara adeta katre katre ömürlerinden verir. Özleri verdikçe daha da güzelleşir.

Bazı insanların tarifi kelimeleri aşar. Harfler ve heceler şaşar, bazı insanların tarifi söze gelmez sahiden söz bile kendi haline şaşar.

Bazı insanlar karanlık içinde umut, hüzün içinde tebessüm, isyan içinde teslimiyet, ateş içinde aşk gibidir.

Bazı insanlar, diğer bazı insanlara hediye gibidir. Öyle bir hediye ki, her ne gelirse başa, o baş hala şükürde olur Allah’a.

Bazı insanlar hasret ve vuslatın güzelliği gibidir. Ne ezeli ne ebedi, hep iyi ki. “Aman kimler geldi geçti, şu hayali dünyada.” dedirtir insana.

Bazı insanlar şifa gibidir. Bu bazı insanlar, diğer bazı insanlara sahiden şifa verir, varlıkları yürekteki sızıyı, kalpteki acıyı bile dindirir.

Bazı insanlar hakikaten gül misalidir. Onlara baktıkça, dokundukça, onları kokladıkça sizde güzelleşirsiniz ya…

Bazı insanlar dua gibidir; hani baş şükre duruyor ya Allah’a…

Sevgili okur, ben inanıyorum ki her birimizin hayatında, bu bazı insanlardan en az bir tane vardır. Ona ve onun yaptıklarına baktığımızda, onu ve yaptıklarını anladığımızda; içimizi dağılmaz bir anlam bulutunun kapsayacağı, bu güzel insanlardan en az bir tane vardır. Bence bu bazı güzel insanlar, sadece varlıklarında değil yokluklarında da sevgi, aşk, güzellik, ümit, özlem, şefkat gibi bin bir güzel duyguyla ve hatta coşkuyla anılmayı hak ediyor.

Sevgili okur belki de bu dünya hakikaten “bazı insanların” hatırına dönüyordur.

Leyla Korkmaz


Kaynakça

Fotoğraf: Leyla Korkmaz

02-04-2021
Leyla Korkmaz

Leyla Korkmaz

Uzman Sosyolog

Lisans ve yüksek lisans eğitimini ve öğretimini Erciyes Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü üzerine tamamlamıştır. Bu nedenle Kayseri ile derinden bir gönül bağı vardır. Şu an doktora eğitimine ve öğretimine Hacettepe Üniversitesi’nde yine Sosyoloji Bölümü’yle devam ederken aynı zamanda Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisidir. Okumayı, yazmayı, yaşamayı, hayat mücadelesini hakkıyla vermeyi sever; bu nedenle yaşamı bir yük gibi sırtlanmak yerine, onu bir lütuf gibi görür ve ona sıkı sıkı sarılır. Belki de bu yüzden bu hayatta hiç kimse ya da hiçbir şey ile bir küslüğü yoktur. Sonra bu hayatta “benim” dediği ne varsa bunların tümünü yazdıklarıyla elde ettiğini düşünür. Sadece sahip olduklarını değil sahip olacağı ne varsa yine yazarak elde edeceğine inanır. Aslına bakılırsa deli bir cesareti, çalışma azmi ve sonsuz bir inancından başka benim dediği bir şeyi de yoktur. Sitede yayımlanan ilk yazısı olan Beklemek yahut Çürümek yazısının son paragrafında okuyucusuna şöyle seslenir: Sizlerle tanışmak için daha fazla beklemek istemeyen ben; tüm beklemelerin güzel bir anlam kazanması dileğiyle ve “beklemenin kendisiyle” güzel bir başlangıç yapmak istedim; merhaba sevgili okur, merhaba.

k.leyla169@gmail.com

leylakorkmaz_

leylakrkmz_