Prada vs Plastikman 2020-2021-2022

Prada vs Plastikman 2020-2021-2022

A+ A-

Plastikman (aka) Richie Hawtin ait yeni parça kayıtlarını kullanarak oluşturduğu defile ile başlayan gösteri ve tanıtımla şekillenen iş birliği yayınlandı. Süreç; 2021 İlkbahar kadın koleksiyonu ile başlangıç yapıp, 2021 sonbahar erkek, 2022 kadın ve erkek koleksiyonları ile devam ediyor. Şimdilik gösteriler de “Inxtro”, “Sin Thetik”,” Narcosis”,” Spektre” ve “TripTideThud” adlı parçalarla bütünlük oluşturdular. Bu eşsiz şovların küratörlüğünü Raf Simons ve Miuccia Prada yaptı.

Richie Hawtin (aka) Plastikman, erken dönem Detroit teknosuyla başlayan, acid ve elektro ile gelişen minimal tekno ile olgunlaşan eşsiz bir soundu var. Milimetrik kesilmiş altyapı, derinlik katan akorlar, tekinsiz atmosferi ile kendine münhasır bir sanatçı. 2000’li yıllarda ODTÜ mezunu sanatçı Ali M. Demirel ile yarattığı “Enter” gösterisi, Plastikman in ruhsal dünyasının tasvirini görmüştük. Tarkovski etkileşimli, basit görünüp çok katmanlı bir yapı. Hayatın kendisi de böyle değil mi.

                                         1-Prada Womenswear 2021

                 

Gösterilerin başlangıcı pembe renk duvar, mermer zemin, beyaz fon oluşturup kapılarla katman katman yayılıp, görüntü cennet gibi kumsaldan kırmızı fonlu koridora geçiş yaparak, son mankenin yüzüne zoom yaparak gösteriyi tamamlanıyor. Farklı renk geçişleri, kapıların algımızı açması, bütünleşik yavaş yükselen müzik, arada modellerin kıyafetlerinde görünen logo, gösterinin kompleks yapısını oluşturuyor. Bahse konulu gösteriler, bazen maskülen basit yapıda milimetrik kıyafetler, bazen feminen ince ayrıntılarla çeşit oluşturan kıyafetler, bazen cinsiyetsiz desenli kıyafetlerden oluşuyor. Bu yapı tüm gösteriler de korunmuş. Kulüp kültürü ve elektronik müziğin ışıltısı her anında kendini hissettiriyor. Bazen “The Shining “benzeri koridor tekinsiz ve devinimli var oluyor.

                                        2-Prada Menswear Fall/ Winter 2021

   

Bu farklı disiplinlerden beslenen eser aynı zaman da ticari bir meta, algımızı ürünle klasik neden-sonuç ilişkisinden farklı bir bağ kuruyor. Estetik anlayışı renk skalasından başlayıp, müzik, devinim, çantalar, eldivenler, her yanına yayılıyor. Gelecek de pazarlama maddi değer, ürün ilişkisi, estetik, farklı sanat iş birliklerine ihtiyaç duyacak. Farklı projeleri merakla beklemekteyim.

                                                           3- Prada Menswear 2022

       

                                                        Tony Allen 1940-2020

Tony Oladipo Allen, namı değer davulun anlam kazandığı insan. Önce den Fela Kuti çalışmalarında ismini bilmeden dinliyordum. Afro-beat türünü yücelten bagetleriyle yön verdi. Benim asıl tanışıklığım Kilode (Carl Craig Straight Remix) ile oldu. Öyle bir müzisyen ki metronom ve roland t-909 e ritim nedir nasıl tutulur dersi vermiştir. Sonra tabii Damon Alborn , Gorillaz ve The good The bad The queen dönemi geldi, pandemi dönemi başlangıcında kendisini kaybettik. Açık görüşlü insan dı ; damon alborn, jeff mills, carl craig ,moritz von oswald, jimi tenor, ricardo villalobos gibi farklı tarzlarda insanlarla çalışmaları oldu . Müzik ekibini yıllarca değiştirmedi. Kazandığı parayı eşit şekilde paylaştığı için ekibi yıllarca kendini yalnız bırakmadı. Hiç sahnede canlı izlemedim. İzlediğim videolarda zor ritim ve senkronu, yıldız futbolcu gibi basit ve çok kolay şekilde çalarak sanki sende yapabilirsin izlenimi veriyordu. Sahne de yanında müzisyenler kadar seyircilere saygı gösterir, herkesin sevgisini kazanıyordu. Nijerya Lagos da doğup Paris yaşayan Dünya sevgisini kazanmış sanatçıydı. Kolları, bacakları kulakları sanki ritim ile doğmuştu. Rahmetli davulu okşar gibi çalardı. Hep yeni fikirlere açıktı Avrupa da özellikle elektronik müzik prodüktörleri ile çalıştı. Konuşmalarında daima heyecanlıdır. Hep o bir şey yapma açlığını hissettiriyordu. Bu yazıyı bitirdiğimde Jeff Mills ve Tony Allen Paris 2016 konseri izliyorum, video stream sitelerinden ulaşabilirsiniz. Sihirbazla ( Jeff Mills) atışması, grubun elektriği, perküsyona yerini işaret etmesi, bunları 76 yaşında yapması, fantastik bir iş. Öldükten sonra genç müzisyenler ile çalıştığı yeni albümü yayınlandı. Rahmetlinin ışığı bol olsun.

Satın alma linki = https://tonyallen.store/

Music video by Tony Allen performing Cosmosis- featuring Skepta & Ben Okri Video footage Filmed by Missy, Jamie and Bernard Benant Directed by Navire Argo (C) 2021 Decca Records France

 

 


Kaynakça

Richie Hawtin: https://www.youtube.com/c/richiehawtin/videos                 

Prada: https://www.youtube.com/user/PRADA

09-11-2021
Kemal Aydemir

Kemal Aydemir

Müzik

1980 Balıkesir Edremit doğumlu, ziraat mühendisiyim. Bloğumda müzik üzerine yazacağım. Yıllarca Taksim de mekan işlettim ve profesyonel dj lik yaptım. Uluslararası ve lokal sanatçılarla sahne aldım. Bir dönem moda firmasında müzik direktörlüğü yaptım. İnternet sitesi etkinliği düzenledim, ekşi sözlük yaş günü zirvesi finalde sahne aldım, Potlaç ve Fahrenheit 34435 etkinlikleri düzenledim, Barışarock organizasyonunda organizatör ve sanatçı olarak bulundum. Özellikle Barışarock alternatif sahnede toplam da 60 sanatçı ve dj sahne aldı. Yaklaşık 300 kişi tarafından “Tekno ya hayır” sesleriyle protesto edildim. Eylemlerime facebook ve mixcloud da devam ediyorum. (mixcloud ulaşmak için opera browser kullanıyorum. ytd…)

www.mixcloud.com/HeraTheDog

bozzzzzuk@gmail.com