Mutluluğun Peşine Takılalım mı?

Mutluluğun Peşine Takılalım mı?

A+ A-

Özgürlük ve mutluluk mu dediniz?‘Ben böyle mutlu hissediyorum, ilişmeyin’. Sahiden mi? Peki nereye kadar? Bir başkasının özgürlük alanına müdahale ettiğimiz noktaya kadar tamamen serbest mi hareket edelim? Sihirli bir formül gibi mi göründü bu size? Birkaç yüzyıldır söylene söylene, özgürlüğün bu versiyonu adeta parçamız haline gelmiş. Bu anlayışı benimseyen çok kişi, toplam faydanın, mutluluğun da artmasını ummuş.

Peki bu anlayış problemlerden uzak kalabilmiş mi?

Doğrusu epeyce sorun satır aralarına ve mantıksal uzantılara yayılmış . Haliyle pek çok kişi de bu anlayışı sorgulamış, eleştirmiş.

Nerede duruyorum?Ben de yıllar önce farklı özgürlük algılarını ve etik yolları sorguladıydım. Hatta ara sıra bu konularda birkaç kelime yazmışlığım bile oldu.

O sıralar kendim için şu sonuçlara varmıştım: Fiillere dair iyi ve kötünün ötesinde değilim. Amacım her zaman kısa vadede bireyin veya topluluğun toplam fayda, haz veya mutluluğunu ençoklaştırmak da değil. Anlam dünyamda kutsal addettiklerim var. Bundan memnunum. Ayrıca bilhassa insan canına saygıyı önemsiyorum. Bu kayıtla gerçekliği daha fazla keşfetmeye de hayli kıymet veriyorum. Pozitif özgürlük (bir özüm var ve birilerinin zorlamasıyla bile olsa özümün gerekleri doğrultusunda hareket ettiğim müddetçe özgürleşirim) ve negatif özgürlük anlayışlarının (müdahale ve sınırlamalardan uzak kaldığım müddetçe özgürüm) problemlerinin az çok farkındayım. Yine de bu minvalde henüz irdelemediğim konular var. Üstelik yanıtını bilme ihtimalimin sıfıra yakın olduğunu tahmin ettiğim mevzular da bulunuyor... vs vs.

Peki ya siz?Kendime dair vardığım sonuçlar az çok bunlar. Ama şimdilik kendimi bir kenara koyuyorum.

Nasıl düşünüp de iyi hissediyorsunuz? Onu merak ediyorum. Gelin kıyısından köşesinden birkaç soruya dokunalım.

Fakat dedim ya, kıyısıdan köşesinden...

Ufak tefek sorular

Aşağıdaki ifadelere katılıyor musunuz?#1 Bir pabuç daha alırsam mutlu olacağım. Çocuklar mı üretmiş? Bana ne ki.#2
Yemeğim bolca ve büyük kaplarda gelsin. E tabii, her zamanki gibi tabakta bırakarım. Keyif benim keyfim. Siz atın veya köpeklere verin. Aç insanlar mı var? İyi ama ben ne yapayım? Sıkmayın beni böyle şeylerle. Para benim değil mi? Öderim, rahatıma bakarım.

#3 Bedenimin 7/10’unun kapalı olduğu ortamda diğerlerinin de bedeninin 5-8/10’u kapalı olsun. Böyle ortamlarda bedeninin 2/10 veya 9.5/10’unu örten insan gördüğümde canım sıkılıyor. Görevliler öylelerini tez uzaklaştırsın. Ayrıca, şık giyindiğim yerde sefil giysili kişiler görmek de istemiyorum. Huzursuz hissediyorum. Görevliler bunları da gözümden uzak tutsun.

#4 Ayyy, bir yerlerde tatsız bir şeyler olmuş. Neşem kaçtı. Kim suçluysa bulun bir an önce cezalandırın. Esas faillere ulaşmak mümkün değil mi dediniz? Ulaşabildiğiniz kim olursa faturayı çıkarıp onlara kesin. Aman ha, sakın detayları bana anlatmayın, huzurum kaçmasın.
#5 Amaan, sıkıldım. Çocuğa da babama da kim bakarsa baksın. İşim var gücüm var. Bir de bunlarla mı uğraşacağım?

Bugünlük bu kadarŞimdilik yukarıdaki ifadeleri değerlendirmenize sunmakla yetiniyorum.

Vakti zamanında, buna yakın birkaç konuyu az çok ele alma olanağı bulmuştum. Burada tekrar ederek boşuna zamanınızı almayayım.

Yine de belki göz atmak istersiniz. Düşünmem için vesile olan yazılarımdan ikisinin linkini aşağıya koyuyorum:

1- ‘Genetik Yeniden İnşa, Cana Saygı ve Biyoetik Kurulların Yapısı’ www.academia.edu/11228663/GENET%C4%B0K_YEN%C4%B0DEN_%C4%B0N%C5%9EA_CAN_A_SAYGI_VE_B%C4%B0YOET%C4%B0K_KURULLARIN_YAPISI

2- ‘Yönetimin Açmazı ve Bireysel-Ortak Çıkar Açısını Daraltma Olanakları’ www.academia.edu/11229110/Y%C3%96NET%C4%B0M%C4%B0N_A%C3%87MAZI_VE_B%C4%B0REYSEL-ORTAK_%C3%87IKAR_A%C3%87ISINI_DARALTMA_OLANAKLARI

Kalın sağlıcakla...

Fatma Ülkü Selçuk, 28.06.2019

Kaynakça

Görsel kaynaklar

1)  Photo by Luca Upper on Unsplash, https://unsplash.com/photos/Z-4kOr93RCI

2) Photo by Sebastian Voortman from Pexels, https://www.pexels.com/photo/beach-dawn-dusk-ocean-189349/

3) https://www.pexels.com/photo/ask-blackboard-chalk-board-chalkboard-356079/

4) https://www.1001freedownloads.com/free-clipart/tennis-shoe

5) https://www.freepik.com/free-vector/restaurant-symbols-seamless-pattern-doodle-sketch_3925014.htm

6) https://www.1001freedownloads.com/free-clipart/dancing-musical-notes

7) https://www.1001freedownloads.com/free-clipart/boring-umbrella

8) https://www.1001freedownloads.com/free-clipart/old-man-1

9) https://www.1001freedownloads.com/free-clipart/presentation-2

06-09-2019
Fatma Ülkü Selçuk

Fatma Ülkü Selçuk

Sosyoloji, Dr.

Fatma Ülkü Selçuk 1995 yılında ODTÜ ‘Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’ bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Ankara Üniversitesi’nde ‘Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’ yüksek lisansını, 2007 yılında ODTÜ’de ‘Sosyoloji’ doktorasını tamamladı. 2005 yılında ‘Örgütsüzlerin Örgütlenmesi: Enformal Sektörde İşçi Örgütleri’ başlıklı kitap için Türk Sosyal Bilimler Derneğinin ‘Genç Sosyal Bilimciler Ödülünü’ aldı. 1999-2017 yılları arasında Atılım Üniversitesi’nde çalıştı. Yayınlarının bir kısmına şu linkten ulaşabilirsiniz: http://independent.academia.edu/FSelcuk

fuselcuk@gmail.com

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir