Tahıl salatası ile bir ömür yaşamak?

Tahıl salatası ile bir ömür yaşamak?

A+ A-

Yetiniyor muyuz? Yoksa hep daha mı fazlasını istiyoruz?
İnsan olduğumuz için bunu meşru mu kılıyoruz? Peki vegan mı olsak?

İneklerin aslında sadece yavrularını doyurmak için süt ürettiklerini öğrendikten sonra ve hayatımızda bebeklik döneminden sonra sütün bir faydasının olmadığı gerçeği yüzüme çarpınca sorguladığım şey “acaba vegan mı olsam?” sorusu oldu. Ufak bir araştırmaya başladım sonra etin herhangi bir hastalığa iyi geldiğinin kanıtının olmadığını gördüm. Sonra süt ürünlerini sorguladım. (Üstelik önceki yazımın ana teması parmesan peyniriyken) Vegan olursam kahvaltıda ne yerim düşüncesinin önüne geçemedim. Tarifler buldum kaju peyniri gibi. Üstelik vegan ürünlerin pahalı olması da olumsuz bir etkenken aslında rağbetin az olması kaynaklı olduğunu ve çevremdeki herkesi de benimle beraber vegan olmaya ikna etme fikirlerim oluşmaya başladı.
Sonra veganlığın aslında alışılmış olan et tüketimini idare etme amaçlı simülasyon etlerle idare edebileceğim gerçeğini gördüm ama henüz uygulamaya geçmedim. Tahıl salatası yapıp tüketedebilirim, kışın kış sebzelerimi haşlayıp yerim, nohut köfteyle aramda farklı bir bağ olur. Avokado kahvaltıda tüketmeyi sevdiğin tereyağ haline gelir. Ama buna cesaretim var mı? İnsanlığın özelliği olan tüketim zaafının karşısında ne kadar güçlü kalabilirsem. Ancak vegan olma eğilimin varsa olmanı tavsiye ederim, ama şartlarımız el verdiği kadar vegan olabiliyorsak eğer tercih ettiğimiz diğer seçenekleri sorgulamakla başlamakta bir çözüm. En azından faydacılık ilkesini hayata geçirme planı kulağa hoş geliyor. Sevgiler.


Kaynakça

https://www.pexels.com/tr

08-06-2021
Cansu Gök

Cansu Gök

Sosyolog

Merhaba,  Ankara doğumluyum. 2020 yılı Dumlupınar Üniversitesi mezunu bir sosyoloğum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Sosyoloji, gastronomi, sanat alanlarında çalışmalar yapmayı seviyorum. Bunun yanı sıra yoga ve meditasyon gibi alanlar ile de ilgiliyim. Meraklıyımdır ve keşfetmeyi severim.  Saygılar.

toprakcansugok_@outlook.com

grapefruitcankillyou

https://www.linkedin.com/in/cansu-gok-200132183/