Hedefimiz Lezzetli Pizza

Hedefimiz Lezzetli Pizza

A+ A-

Hedefini biliyor musun? İlerleyen zaman çizelgesinde sadece hedefe doğru bir yönelim var. Ya hedef diye peşinden koşturduğun şey seni asıl hedefine götürüyorsa? Veya aslında sadece hedefe gittiğin yolda kazanımların oluşuyorsa? Hedefinin olması güzel ama bunu inat ve hırs duygusu ile karıştırıp soslayıp bir mevsim salata yapmamak gerekir. Azimli bir şekilde malzemelerin kalitelisini veya lezzetlisini kullanmak gerekir. Hırsla saplantı haline getirdiğimiz isteklerimiz doğrultusundaki hareketlerimiz pişmemiş bir avokado acılığındadır. Wasabi acısı sevilir fakat avokado acısı keyifsizdir yenmez.

Hedef doğrultusundaki bu yazımı standart bir pizza hamuru tarifi ile taçlandırmak isterim. Pizza hamurumuz için temel birkaç malzememiz var. Bu malzemeler; un, instant(kuru) maya, şeker (mayayı aktive edecek kadar), zeytinyağı, tuz, ılık su. Lezzetli bir pizzanın sırrı kullanılan malzemelerinin lezzeti ile doğru orantılıdır. Hamurunda lezzetli un kullanımı (Bir unun lezzetli bir sonuç çıkartıp çıkartmayacağı beyazlığı, buğday kokusu ve yumuşaklığı ile belirlenir), malzemelerinde ise kaliteli bir domates ve peynir ile pizzamız bir deneyim sürecidir. Hamur tarifimizin yapılışına gelince malzemeleri sırasıyla ölçülü ve yavaş yavaş ekliyoruz,  yoğurup hamur iyice toparlanınca üstü kapatılarak en az 30 dakika kabarmaya bırakıyoruz. Her şeyden anında sonuç alamadığımız gibi kabarma sürecini de gözardı edemeyiz. Üst malzemelerine gelecek olursak; domates ve peynirin önemi diğer malzemelerin bir tık önüne geçmekle beraber klasik margarita pizza tarifinin üç ana malzemesinden ikisini oluşturan bu iki malzeme (üçüncüsü fesleğen ve bilin bakalım bu renkler hangi ülke bayrağının renklerini oluşturuyor) Elbette ilk etapta karar verilmesi gereken bazı kıstaslar var. Örnegin vejetaryen bir pizza olup olmayacağı gibi fakat bu tip çerçeveyi belirleyen kararları da verdikten sonra dört peynirli veya pastırmalı olacağı yönündeki karar yine bizim elimizde. Hepsinin ayrı bir lezzeti vardır buna itiraz edemeyiz fakat hangi yolda ilerlemek istediğimiz konusunda gözlerimizi kapatıp ağzımızın tadına güvenmemiz gerekiyor. Deneyimler söz konusu. Ağzımdaki tadın lezzetli olup olmadığına tatma duyumdan daha güçlü ne karar verebilir ki? O yüzden malzeme seçiminde zorlanmadan deneyimleyerek ilerliyoruz. Malzemelerimizi ekliyor veya çıkartıyoruz. 

 Burada bahsettiğim yaşam biçimimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda olan seçimler ile pizzamızın bağlantısı düşünmek biraz karnımı acıktırdı. Denemeye ve ilerlemeye aç olmanın sonucunu da fırındaki pizzanın pişmesini beklemek, dilimlemek, her ısırıkta farklı bir malzemenin tadına varmak olarak ifade edeceğim. Karnımız yeterince acıktığına göre bu hissin aslında oldukça heyecan verici olduğunu kabul edip mutfağa geçmeye karar verince her günki gibi bir mutfak partisi başlatıyorum. Bu metaforları çok sevdim sanırım kullanmaya devam edeceğim ve bu sayede anlaşabildiğimize seviniyorum. Bu arada lezzet uyandıran tariflerle içli dışlı olduktan sonra sağlığını da bir kenara bırakmaman ve çok yağlı ve tuzlu yemeklerden uzak durman, hedeflerini sindirip öyle ilerlemen dileğiyle.. Afiyet olsun.Kaynakça

Kullanılan resim: 

www.pexels.com/photo

 

24-01-2021
Cansu Gök

Cansu Gök

Sosyolog

Merhaba,  Ankara doğumluyum. 2020 yılı Dumlupınar Üniversitesi mezunu bir sosyoloğum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Sosyoloji, gastronomi, sanat alanlarında çalışmalar yapmayı seviyorum. Bunun yanı sıra yoga ve meditasyon gibi alanlar ile de ilgiliyim. Meraklıyımdır ve keşfetmeyi severim.  Saygılar.

toprakcansugok_@outlook.com

grapefruitcankillyou

https://www.linkedin.com/in/cansu-gok-200132183/