Baharatlı Meseleler

Baharatlı Meseleler

A+ A-
Dildeki reseptörleri harekete geçirmek için birkaç tutam baharata ihtiyacımız var. Hayattan keyif almak için bir miktar cesarete ihtiyacımız olduğu gibi. Tek tip bireylerden oluşan tekdüze bir işleyişi kabul ediyoruz. Konfor alanımızın dışına çıkmak gerekli. Gelin tekdüze yaşamı kabul etmeyelim. Sistemin sade düzenine farklılık katmamak adeta mantının üstüne koyduğun naneyi koymamak gibi. Sistemden bahsetmişken aynı şekilde sisteme dahil olduğun işi yaparken de memnun etmek ayrı bir önem taşır. Sunduğun yemeği tattırdığın kişinin fikrine fikir katmak gerekir. Antrikot terbiyelerken biberiye kullanmak hoş bir aroma verir, yediğin küçük kaçamak hamur işlerinde çörek otu olması reseptörlerinin hoşuna gider.  Bu noktada icra ettiğin işi sadece iş olarak görmek, sıcak şarabını karanfilsiz yapmaktır. Aynı zamanda sütlacına, salebine tarçın koymamaktır.
Ne de büyük bir eksiklik değil mi bu baharatlar? Ufak dokunuşlarla beğenilerin arttırılabilir. Swot analizleri, tarif değişiklikleri vazgeçilemeyecek alışkanlıklara dönüştürülebilir. Ben bu analizleri keyifle sürdürüyorum ve bu analizler tariflerimin ve görsellerinin benzersiz olabileceğini gösteriyor. Örneğin zencefil turşulu bir tarif ile sunduğum yemeği tadan kişiyi şaşırtmayı amaçlarım. Füme hollanda peynirli bir makarna yapıp serpeceğim kişniş ve portakal kabuğu ilgi çekici bir tat oluşturabilir. Tekdüze lezzetlere karşı değilim, sadece reseptörlerimi çalıştıracak olan baharatları ve yenilikleri savunuyorum.  
Varacağım noktada baharatları reseptörleri uyarması için kullanabiliyor muyum? Yemeğimi sunduğum kişinin içeriği öğrendikten sonra merak edip yerken bu farklı lezzeti beğeniyor mu?  Kendimi veya onu konfor alanından çıkarabiliyor muyum? Alışkanlıkları değiştirmek zordur ama patatesin üstüne serptiğin tuz da bilimum baharat çeşnileri ile değiştirilebilir. Şimdi bol karabiberli bir mücver yapmaya gidiyorum ve içine belki limon kabuğu eklersem, ikram ettiğim kişi de bunu beğenirse bugün kendimi oldukça iyi hissedebilirim. Lezzetli günler diliyorum!

Kaynakça

pexels.com

14-03-2021
Cansu Gök

Cansu Gök

Sosyolog

Merhaba,  Ankara doğumluyum. 2020 yılı Dumlupınar Üniversitesi mezunu bir sosyoloğum. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Sosyoloji, gastronomi, sanat alanlarında çalışmalar yapmayı seviyorum. Bunun yanı sıra yoga ve meditasyon gibi alanlar ile de ilgiliyim. Meraklıyımdır ve keşfetmeyi severim.  Saygılar.

toprakcansugok_@outlook.com

grapefruitcankillyou

https://www.linkedin.com/in/cansu-gok-200132183/