Sanat Bir İnançtır

Sanat Bir İnançtır

A+ A-

İnsanların hayatlarında en az bir kez kendilerine sordukları en zor sorulardan biri kaderin var olup olmamasıdır.

‌Evet, var ama ya senin elinde ve kendi kaderini kendin yaratırsın , ya da başkaları senin için yaratır. Sen sadece pasif bir gözlemcisindir.

Mutlu bir insan olmak ve kaderinin elininin altında olması için ruhunun izinden gitmen gerekir. Çünkü ancak ruhun seni kendi benliğine götürebilir. Beyin ve beden seni gerçeğine giden yolda ilerlerken yardımcı olan araçlardır. Aksine, kişi gerçek benliğini yani kendi ruhunu görmezden gelirse, düşüncelere aşırı doz verir. Kendinden kaçan birey başkalarının gerçeklerinde kaybolur ve hayatının doğal akışı tersine akmaya başlar. Diğer insanların gerçeklerinde boğulmaya başlar. Sanat ise kendini ve kendi ruhunu keşfetmeye yardımcı olan belkide en doğru unsurlardan biridir. Yani sanat eseri yaratmak insanin çevresindeki tüm etkileri umursamayıp sadece kendi gerçeğini topluma yansıtmsıdır.  Ama sadece bir doğru vardır o da bu gerçeğin artık yaratılmış olmasıdır.

Bu açıdan bakacak olursak bir sanat eseri bir inanış hatta bir dindir. Bu inanış ise sanatçıyı kendi benliğine sürükler. Bu da her sanatçının sanatçı olma sebebidir.

Hayatın var oluşundan bu yana insanlar inandıkları şeyler aracılığıa hayatta kalırlar. Indandıkları şeyler ise yaratıcı olan insanlarin anlatıkları hikayelerdir.Harfler, numaralar, diller, dinler, efsaneler, tanrılar, hatta uzaylılar. Herşeyin yaratıcısı biz insanlarız. Buna dayanarak bakacak olursak etrafımızda gördüğümüz, inandığımız birçok şey, belki de her şey bir sanat eseridir.

Bu inançlar üzerinden hayatlarını sürdüren ve kendi hisslerini reddeden birçok insan kendini bu hayatta kısıtlanmış bir döngü içinde hisseder. Oysa ki bir sanatçının eseri gibi kendi inancını kendisi yaratırsa aslında ihtiyaç duyduğu o gerçeğe ulaşacaktır. 

Bir sanatçı olarak dünya üzerinde sanata verilen değerden çok daha fazla değer verilmesi gerektiğini düşündünmekteyim. Sanatla ilgili birçok daha detaylı konu var olsa da başta olmak üzere böyle bir bakış açısı sanatın önemini belirtmeye yardımcı olacaktır.
Sanat sadece görsel olarak ruhumuzu tatmin eden bir kavramdan ziyade dünyaya daha geniş bir açıdan bakmamızı sağlayan ve yaşam kalitemizi yükselten bir olgudur.

 

13-06-2022
Burcu Musli

Burcu Musli

Sanat

Ben Burcu Musli. Makedonya doğumlu bir balkan Türküyüm.

İlkokulu buradaki Türk okulu Teffeyüz'de okudum. Liseyi ise "Josip Broz" Tito okulunda yine Türkçe dilinde bitirdim. Buradaki devlet üniversitesi olan "Kiril i Metodij" akademisinde ressamcılık bölümünden mezunum. Size balkanlarla ilgili duyduğunuz ve televizyonlarda gördüğünüz yaşam tarzından biraz daha farklı bir tarz sergileyeceğim. Yaşadığımız bölgelerde eskiye dayanan yaşam tarzında hayatlarını sürdüren türkler dışında modern dünyayla da iç içe olan türklerimiz de var. Bunlardan biri de benim diyebilirim.

Üniversite yıllarımın başlarında soyut sanat akımından esinlenerek resimler yaptım. Son yıllarımı ise dijital sanat ve fotoğraf sanatıyla sonlandırdım. Kullandığım teknikte dadaizmdan etkiler bulunmakta. Üzerinde işlediğim fotoğrafları detaylıca analiz ettikten sonra Man Ray ile aramızdaki tarz benzerliğini farkedebilirsiniz. Şu ana kadar üzerinde durduğum konulardan en önemlisi ise feminizim. Bu konuda da iranlı sanatçımız Şirin Neşat favori sanatçılarımdan biri olduğunu belirtebilirim.

Güzel sanatlar dışında hayat boyu sanatla ilgili herşey ilgimi çekmekte. Moda ve dans yakından ilgilendiğim sanatlardan biri. 5 yıldır Latin-Standart dans kursuna gittim. Şu anda ise modern dans kurslarına devam etmekteyim.

burcumusli@gmail.com

www.freelancer.com/u/Burjooart

burjoo.art