Winnie The Pooh Karakterlerinin Temsil Ettiği 9 Psikolojik Hastalık

Winnie The Pooh Karakterlerinin Temsil Ettiği 9 Psikolojik Hastalık

A+ A-

Winnie The Pooh, A. A. Milne tarafından yaratılan Disney’in en sevilen Tv serilerinden birisidir. Birbirinden sevimli hayvanların oluşturduğu karakterlerin hepsi kendine has özelliklere sahiptir. Özellikle 90’lar çocuğuysanız favori çizg filmlerinizden biri olduğunu düşünüyorum. :) Canadian Medical Association’ın (Kanada Medikal Derneği) yayımladığı teoriye göre Winnie The Pooh karakterlerinin hepsinin bir psikolojik hastalığı temsil ettiği analiz edilmiştir.

 

Winnie The Pooh

Çizgi filmin ana karakteri olan sevimli ayı Winnie The Pooh eating disorder yani yemek yeme bozukluğuna sahiptir. Bal kavanozunu elinden bir an olsun düşürmeyen Winnie The Pooh’un anormal bir yemek davranışı olduğunu ve yemeye olan düşkünlüğünü görüyoruz.

 

Tigger

Yerinde bir an olsun duramayan zıp zıp zıplayan eğlenceli turuncu Kaplanımız ise bu özelliklerinden dolayı Hyperactivity Disorder yani hiperaktivite bozukluğunu temsil ediyor. Tigger’ın uzun süre bir yerde duramaması ve olaylar karşısında dikkatini bir türlü toplayamaması da bu teoriyi güçlendiriyor.

 

Piglet

Hiç bir sorun yokken bile genellikle panik, endişe ve korku halinde olan pembe domuzcuk Piglet’in ise ansiyetetesi yani kaygı bozukluğu bulunmaktadır. Korktuğunda titremesi, konuşmakta zorlanması, umutsuz hissetmesi bunu ortaya koyuyor.

 

Eeyore

Sürekli mutsuz ve negatif gördüğümüz eşek Eeyore ise tabiki depresyonu temsil ediyor. Eeyore arkadaşlarının maceralarına katılmaktan hoşlanmayıp tek başına kalmayı tercih ediyor.

 

Rabbit

Takıntılı olan ve yaptığı herşeyin mükemmel olmasını isteyen tavşanda Obsessive Compulsive Disorder yani takıntı hastalığı bulunmaktadır. Tavşanı sürekli takıntılı bir şekilde bahçesini düzenlerken evini temizlerken görmemiz bu durumu açıklıyor.

 

Owl

Çizgi filmde bilgelik ile özdeşleştirilen Owl yani Baykuş karakteri, kendini ve yeteneklerini bazen o kadar övebiliyor ki bu durum ise onun narsizm (kişinin kendini aşırı sevmesi, tapması) psikolojik hastalığını temsil etmesine neden olmaktadır.

 

Roo

Sevimli minik kanguru Roo ise autism spectrum disordera yani otizme sahiptir. Tehlike farkındalığının olmaması ve en rahat hissettiği yer ise annesinin kanguru kesesidir.

 

Kanga

Roo’nun annesi olan kanguru Kanga’de ise social anxiety disorder yani sosyal anksiyete bozukluğu bulunmaktadır. Ev içi alandan dışarı çıkmaktan hoşlanmayan Kanga aynı zamanda Roo’ya karşıda aşırı korumacıdır bu nedenle çocuğunun dışarı çıkmasını sınırlar.

 

Christopher Robin

Filmde insan olan Christopher Robin aslında bu çizgi filmi anlatan bir çocuktur. Winnie The Pooh ise en yakın arkadaşıdır. Christopher Robin’in Schizophrenia yani şizofreni hastalığına sahip olduğu ortaya atılmıştır. Bu durumda bize aslında Winnie The Pooh karakterlerinin hepsinin Robin tarafından hayal edildiğini, Robin’in konuşan hayvanlar düşünmesi şizofreni hastalığını gösteriyor.

 

Gördüğünüz gibi çizgi filmler düşündüğümüzden çok daha ilginç ve temsillerle dolu olabiliyor :) Herkese iyi seyirler dilerim!

 

 

 


Kaynakça

https://fantheories.fandom.com/wiki/Winnie_the_Pooh

03/08/2018
Bilge Serenay Balcı

Bilge Serenay Balcı

Sinema

Ankara’da 27 Nisan 1996 tarihinde dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi de yine Ankara’da tamamladım. İlkokul yıllarımda arkadaşlarımla birlikte kendi küçük dergimizi çıkardık, dergimiz çok uzun ömürlü olmadı ama daha o zaman araştırmaktan, yazmaktan ne kadar keyif aldığımı anlamıştım. Lise yıllarımda ise lisanslı olarak voleybol oynadım.

Şuan 2014 yılında tam burslu olarak kazandığım Başkent Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 3. sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatıma devam etmekteyim. Sosyoloji bölümünü seçmemin nedeni, tamamen dünyaya, farklı kültürlere olan merakım bunları keşfetme isteğimdir. Sosyolojiyi daha iyi tanıdıkça bana çok fazla perspektif ve bakış açısı kazandırdığını gördüm. Artık dünya, insanlar, toplumlar hatta dizi ve filmler bile gözüme çok daha farklı görünmeye başlamıştı. Bu duruma merakım arttıkça daha fazla araştırmak, izlemek, okumak, gezip görmek istemek benim için kaçınılmaz oldu.

Çocukluğumdan beri sinemaya karşı hep büyük bir ilgim ve merakım olmuştur. Hatta hala izlediğim dizi ve filmleri hiç sıkılmadan defalarca izlerim. Tam da bu nedenden dolayı, Sinemanın ve televizyonun o büyülü dünyasını hep birlikte keşfetmek ve incelemek için!

Kendimi son olarak bir cümle ile özetlemem gerekirse de kesinlikle şunu derim “Evdeyken dizi ve film izleyen, evde olmadığımda ise seyahat edip fotoğraf çeken doğayı ve hayvanları çok seven bir dünya vatandaşıyım.”

info@medyacuvali.com