Seslerini Duyalım

Seslerini Duyalım

A+ A-

Hiyerarşi kelimesi toplumdaki insan ilişkileri için düşünüldüğünde olumsuz anlam doğururken, insan hayatının ihtiyaçlarında hiyerarşik bir düzen olması aslında insan ve toplumun temelinde yer almaktadır. İhtiyaçların temelinde ise nefes almak, beslenme, barınma gibi fizyolojik ihtiyaçlar vardır.
Maalesef ki yaşadığımız bu üzücü günlerde birçok kişi için beslenmeden ve barınmadan söz edemiyoruz. Belki de yeni kelimeler bulmalıyız bu acıyı anlatmak için!
Ancak elimizdekilerle yeni acıları önleyebiliriz. Bir doğa olayının bize neler yapacağını veya doğa olayının ne zaman olacağını bilemiyoruz ama doğa olaylarına karşı nasıl önlem almalıyız bunu biliyoruz. Ya da elimizdekilerin hakkını veremezsek doğanın bize neler getireceğini bilemesek de bizden neler götüreceğini tahmin edebiliyoruz.
Örneğin; ilerleyen zamanlarda dünya nüfusundaki artışa karşı beslenmedeki yetersizliği görebiliyoruz. Hatalarımızı düzeltmek için hala zamanımız var, bu zamanı iyi kullanabilirsek yarının sesini ve hatta hızlı olursak bugünün sesini duymuş olacağız.

 

 

14-03-2023
Ayşe Nur İvriz

Ayşe Nur İvriz

Diyetisyen

Konya’da doğdu. 2020 yılında Konya Kto Karatay Üniversitesi- Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Konya’da bir fabrikada kurum diyetisyeni olarak çalışmaktadır. Beslenmenin etik değerlerine sahip çıkmaya çalışıp her yaş grubu için sağlıklı beslenmeyi amaç edinmiştir. Yazılarında da buzdağının görünmeyen ama temel olan kısımlarını ele almayı hedeflemektedir.

dytaysenurivriz@gmail.com

dytaysenurivriz

Diğer Yazıları

Bu yazılar da ilginizi çekebilir