Traptown - 16 Kas 2019 Cmt 20:30 - UNIQ Hall, İstanbul

Traptown - 16 Kas 2019 Cmt 20:30 -  UNIQ Hall, İstanbul

ULTIMA VEZ

Yönetim, Koreografi & Film: Wim Vandekeybus 
Yaratım & Performans: Maria Kolegova, Tanja Marı́n Friðjónsdóttir, Kristina Alleyne, Sade Alleyne, Kit King, Flavio D’andrea, Alexandros Anastasiadis, Mufutau Yusuf 
Metin: Pieter De Buysser 
Öyküleme: Wim Vandekeybus & Pieter De Buysser 
Music: Trixie Whitley & Phoenician Drive 
Sahneleme: Gijs Van Vaerenbergh & Wim Vandekeybus / Ultima Vez 
Hareket Asistanı: German Jauregui, Milan Herich & Máté Mészáros 
Dramaturji: Jerry Killick, Angelo Dello Spedale & Anabel Lopez 
Sanat Asistanı: Aı̈da Gabriëls 
Işık Tasarımı: Nicolas Olivier & Wim Vandekeybus 
Kostüm Tasarımı: Isabelle Lhoas 
Kostüm Tasarımı Asistanı: Lieve Meeussen 
Teknik Koordinasyon: Davy Deschepper 
Ses Mühendisi: Bram Moriau 
Sahne Yönetimi: Tom De With 
Yapım: Ultima Vez 
Ortak Yapımcılar: KVS (Brüksel) & C-Mine (Genk) 
Desteğiyle: Tax Shelter Measure of The Belgian Federal Government, Casa Kafka Pictures Tax Shelter Empowered by Belfius

* Hiçbir hayvan zarar görmemiştir.

Dünyanın en önemli dans topluluklarından biri olan Ultima Vez, seyircisini derinden etkileyen gösterisi TrapTown ile festivale konuk oluyor. Dans tarihine yön veren Belçikalı topluluk, en son 2004’te Blush ile festivalde yer almış ve yaratıcı yorumlarıyla uzun süre konuşulmuştu. Wim Vandekeybus’un yönettiği ve koreografisini üstlendiği TrapTown, Ultima Vez’in gündelik hayatımızın sıradanlığı üzerine sahneye koyduğu sıradışı bir çalışması. Zaman ve mekândan bağımsız, paralel bir gerçekliğe doğru yolculuğa çıktığınızı düşünün. Bu gerçeklikte yaşayanların arasındaki ilişkiyi eskiye dayanan çatışmalar, birtakım tuhaf felaketler belirliyor ve farklı kesimlerin bağımsızlık ihtiyacı giderek su yüzüne çıkıyor… Kentin sakinleri arasındaki ilişki, bizlere eskide kaldığını sandığımız, ancak bugün de varlığını olan gücüyle koruyan bir evreni hatırlatıyor: Mitlerin henüz egemenliğinin alaşağı edilmediği bir dönemi.Kadim ruhlar ve yeni mitler... Vandekeybus’un mitlerin değişmez doğasına duyduğu derin hayranlık, 2002 yapımı Blush ve 2011 yapımı Oedipus/bêt noir’da oldukça belirgindi. TrapTown’da ise yeni bir mitoloji üzerine düşünmenin yolunu, dans, metin ve müzikle örüyor; böylelikle kadim ruhların sınırsız ve karanlık evrenine geri dönüyor. Dansın ve filmin kesintisiz canlı bir deneyim sunduğu TrapTown’un metni Pieter De Buysser’e, filmin müzikleri ünlü Trixie Whitley ve Phoenician Drive’a ait. Sahne tasarımı ise mimar Gijs Van Vaerenbergh imzasını taşıyor. Bu nefes kesen ekip, seyircisini kehaneti bol ve olağanüstü coşkulu bir evrene, sanatsal hazzın doruk noktasına taşıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali, Belçika merkezli Platform 0090 ve Flaman Kültür Bakanlığı arasındaki işbirliği sürüyor. Flaman Kültür Bakanlığı, bu yıl Belçika merkezli Ultima Vez ve Voetvolk isimli dans toplulukları ile Begüm Erciyas’ın işlerini destekliyor.

Yaklaşık 110’ sürer; ara yoktur.
İngilizce; Türkçe üstyazılı.