Tekfen Filarmoni'den Sonbahar Klasikleri

Tekfen Filarmoni'den Sonbahar Klasikleri
Trompetin altın çocuğu Omar Tomasoni ile Tekfen Filarmoni’den Sonbahar Klasikleri, sizlerle...

Tekfen Filarmoni, Aziz Shokhakimov’un yönetiminde, 24 Ekim Ankara CSO Sahnesi, 25 Ekim Mersin Kültür Merkezi'nde ve 26 Ekim tarihinde ise İstanbul Lütfi Kırdar’da sonbahar konserlerini verecek.Tekfen Filarmoni’nin sonbahar konserlerinde Avrupa’nın en yetenekli trompetçilerinden genç İtalyan Omar Tomasoni solist olarak yer alacak. İtalyan Wonderbrass Quintet’in de kurucu üyelerinden olan Tomasoni, 2013 yılından bu yana Royal Concertgebouw’un solo trompetçisi olarak görev alıyor. Tomasoni, genç yaşına rağmen enstrümanına hakimiyeti ile en zorlu teknik pasajları zorlanmadan çalarak seyirciler kadar, müzik eleştirmenlerinin de taktirini kazanmış bir trompetçi. Aleksandr Harutyunyan’ın dünyaya bıraktığı eserlerin başında gelen Trompet Konçertosu, doğumunun 100. yıldönümü anısına Leonard Bernstein’ın On The Town Suiti ve George Gershwin’in trompet ve orkestra için ünlü Rus trompetçi Timofei Dokschitzer’in düzenlemesiyle Rhapsody in Blue eserleriyle zengin bir programa sahip konserlerde Antonín Dvořák’ın Sol majör 8. Senfoni, Op. 88’i de yorumlanacak. 

Aziz Shokhakimov / Şef
1988 doğumlu olan Aziz Shokhakimov, Taşkent’teki Özbek Ulusal Konservatuvarı’nda Profesör Vladimir Neymer’in öğrencisi olarak şeflik okudu. Özbek Ulusal Orkestrası’nı ilk kez yönettikten sonra 2001’de orkestraya yardımcı şef olarak atandı. 2005’te, Özbek Devleti tarafından yetenekli genç müzisyenlere verilen Nikhol Ödülü’ne layık görüldü. O zamandan bu yana birçok konserde yönettiği orkestranın halen birincil şefi olarak görev yapmaktadır. Opera alanındaki ilk şefliğini 2002’de Özbekistan’ın Devlet Akademik Tiyatrosu’nda Bizet’in Carmen’ini yöneterek yaptı. Aziz Shokhakimov, ilk olarak 2010 yılında Uluslararası Mahler Şeflik Yarışması’nda aldığı ikincilik ödülü ile dikkatleri üzerine çekti. Yarışmadaki başarısının ertesi yılı Dresden, Milano, Moskova, Darmstadt, Bolonya gibi birçok şehirde konserler yönetti. ABD’deki ilk konserini Oregon Senfoni Orkestrası ile 2012 sonbaharında veren bu muazzam genç sanatçı, Kuzey Amerika’ya 2013 yılında dönerek Pasifik Senfoni ve Houston Senfoni Orkestralarını, 2014 yılında da Winnipeg Senfoni Orkestrası’nı yönetti.Rhein Operası’nda ilk temsilini 2014’te gerçekleştirdikten sonra burada daimi orkestra şefliği pozisyonuna getirildi; 2015-1016 sezonunda Aida, Rigoletto, Golden Cockerel, Hoffmaan’ın Masalları ve Carmen gibi prodüksiyonları yönetti. 2016 yılından itibaren üç yıl süreyle Milano’daki Verdi Orkestrası’nın konuk şefi pozisyonuna getirildi. NDR Hamburg, DSO Berlin ve Slovak Filarmoni gibi orkestralarla ilk konserini verdi. 2015-2016 sezonunda Frankfurt Radyosu, Stuttgart Radyosu, Monte Carlo, Milano ve Strazburg Orkestralarının şefliğini tekrar üstlendi.Aziz Shokhakimov, 2016 yılında dünyanın her tarafından gelen 65 katılımcının arasından seçilerek, Nestlé ve Salzburg Festivali Genç Şefler Ödülü’ne layık görüldü. Shokhakimov, 2017-2020 yılları arasında Tekfen Filarmoni’nin daimi şefliğini ve sanat direktörlüğünü yürütecektir.

Omar Tomasonı / Trompet
1984, Brescia, İtalya doğumlu Omar Tomasoni müzik öğrenimini, Brescia’daki Luca Marenzio Konservatuvarı’nda Sergio Malacarne’nin sınıfında ‘summa cum Laude’ üstün derecesiyle tamamladı. 2001-2003 yılları arasında Avrupa Gençlik Orkestrası’nda yer alan Tomasoni, bu görevde gösterdiği üstün sanatsal performans karşılığında İtalyan Cumhuriyeti’nin Bronz Madalyası ile taltif edildi.

2004 ile 2008 yılları arasında, şef Zubin Mehta’nın yönetimindeki Firenze’deki Maggio Musicale Orkestrası’nın baş trompetçisi olan görev alan Tomasoni, bunun ardından 2013 yılına kadar Roma’daki Antonio Pappano yönetimindeki dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia Orkestrası’nda yine aynı görevi üstlendi. 2013 yılından bu yana Amsterdam’daki Royal Concertgebouw’un baş trompetçisi olan Tomasoni, meşhur İtalyan Wonderbrass Quintet’in kurucu üyesidir.