Taşta Festival Buluşması - 16 Ağu 2019 Cum 21:15 Antik Taş Ocağı, Muğla

Taşta Festival Buluşması - 16 Ağu 2019 Cum 21:15 Antik Taş Ocağı, Muğla

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 16. yılında müzikseverlerin karşısına yine dopdolu bir programla çıkmaya hazırlanıyor. 

16 AĞUSTOS – “TAŞTA FESTİVAL BULUŞMASI
BODRUM ODA ORKESTRASI

LIOR SHAMBADAL  Şef/Conductor
GÜLSIN ONAY*
Piyano/Piano 

TOLGA ATALAY ÜN**
Piyano/Piano 
DENIZ AKALIN***  
Piyano/Piano
Lior Shambadal

Maestro Lior Shambadal Avrupa, Asya, İsrail ve Amerika’da aktif olarak pek çok orkestranın müzik direktörü ve misafir şefi olarak, aktif bir konser kariyerine sahiptir. Şubat 1997’den bu yana Berlin Senfoni Orkestrası’nın şefliğini sürdürmektedir. Bu görevi süresince Berlin Philharmonie ve Konzert Haus’ta sayısız konser yönetmiştir. Orkestrayla birlikte Japonya, Çin, Kore, İtalya, İspanya, İrlanda, İngiltere, Fransa ve Almanya’da yüzlerce konser turnesi gerçekleştirmiştir. 

2009-2010 sezonunda Orquesta Filarmónica de Bogotá (OFB)’nın Müzik Direktörü olarak, Çin ve İtalya turneleri yapmıştır. Maestro Shambadal 2008-2009’da Litvanya’daki Liepaja Senfoni Orkestrası’nın, 2007-2009’da Chengdu Senfoni Orkestrası’nın konuk şefiydi. Ayrıca İtalya’daki San Gemini Festivali’ne katıldı. 2007’den itibaren 7 yıl boyunca Kanada Alberta’daki Banff Centre’da orkestra eğitmenliği programında ders verdi. 

2002-2003’te Slovenya Ljubljana’da RTV Senfoni Orkestrası’nı yönetti; orkestrayla birlikte Almanya, İtalya ve İsviçre’de turneler yaptı. Tel Aviv’deki Kibbutz Oda Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü yaptı. 1980’de Haifa Senfoni Orkestrası’nın daimi şefliği için aday gösteren Shambadal, izleyen 7 yıl boyunca Tel Aviv Kibbutz Oda Orkestrası’nın müzik direktörü oldu, sık sık Avrupa turnelerine çıktı. Tel Aviv’de Musica Nova Ensemble’ı kurdu ve Berlin’deki Mendelssohn Players’ı yönetti. 

Maestro Shambadal’in opera repertuarında Alman, İtalyan, Fransız, Rus ve İngiliz repertuarına ait 40’ın üzerinde eser yer almaktadır. Bunlar arasında Franz Hummel’in “Gesualdo” ve Magret Wolf’ün Aitmatow’un librettosu üzerine bestelediği “Kirisk” de dahil olmak üzere, pek çok dünya prömiyeri yer alır. 1993-2000 arasında Almanya Kaiserslauten’deki Pfalztheater’ın Müzik Direktörlüğü’nü yapan Lior Shambadal, aralarında yeni Opera Evinin açılış konserlerinin de yer aldığı 400’den fazla temsil yönetti. Moskova Bolşoy Tiyatrosu’yla işbirliği içinde Glinka’nın “Life for the Tzar”ıyla, yeniden düzenlediği, sahnelediği ve tasarladığı Rimsky-Korsakov’un “Mozart and Salieri”adlı eserini yönetti. Maestro Shambadal düzenli olarak Berlin, Vicenza, Roma, Imola, Pescara, Çek Cumhuriyeti ve Güney Amerika’da şeflik masterclassları vermektedir.  

Lior Shambadal viyola, trompet, kompozisyon ve orkestra şefliği öğrenimi gördüğü Tel Aviv’de doğdu. Çalışmaları onu Carl Melles ile çalıştığı Salzburg’daki Mozarteum’a taşıdı. Viyana’ya taşındıktan sonra Hans Swarowsky, Carlo Maria Giulini, Igor Markevitch, Sergiu Celibidache ve Franco Ferrara gibi başarılı şeflerden ders aldı. Ardından çalışmalarını; Fransa’da, Witold Lutoslawski ve Henri Dutilleaux ile çalıştığı elektronik müzik ve kompozisyon, Almanya’nın Mainz şehrindeki Jonannes Gutenberg Üniversite Fakültesi’nde eğitimini aldığı müzikal fenomenoloji gibi farklı dallara yaydı. Oda müziğinden senfonik yapıtlara uzanan farklı alanlarda verimli bir besteci de olan Lior Shambadal’e aralarında İsrail Filarmoni’nin de yer aldığı orkestralar eser sipariş etmiş ve pek çok ülkede seslendirilişini gerçekleştirmiştir. 

Gülsin Onay
Gülsin Onay'ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin'den Japonya'ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir. Polonya Hükümeti Gülsin Onay'ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırmıştır. Kendisine 2.piyano konçertosunu ithaf eden hocası Saygun'un, dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde sayısız ülkede seslendirmiştir. Gülsin Onay'ın 20'yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtır. 2004 yılından bu yana, Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin Sanat Danışmanlığını yapmaktadır.

1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanıyla, 1988’de Boğaziçi ve 2007’de de Hacettepe üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırılmıştır. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi'nin de Sürekli Sanatçısıdır. 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçilmiştir. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası, Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü”, 2018 Bodrum Müzik Festivali Onur Ödülü Gülsin Onay’a verilmiştir. Tekirdağ'da bir sokağa Gülsin Onay'ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2015’ten bu yana, sanatçının adına "Gülsin Onay Piyano Günleri"ni ve ayrıca birkaç gün önce finali gerçekleştirilen Bisante Gülsin Onay Ulusal Beste Yarışması’nı düzenlenmektedir. 

Onay, 2017’den bu yana, TRT Radyo-3’te “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” adlı bir program hazırlayıp sunmaktadır.