Tarla Kuşuydu Juliet

Tarla Kuşuydu Juliet
İşitme engelliler için tercumanında bulunduğu Tarla Kuşuydu Juliet oyunu 18 Kasım günü Torium Sahne'de seyirciyle buluşuyor.

Yeditepe Tiyatro, 2017-2018 tiyatro sezonunda Kazım Akşar’ın yönettiği, Ephraim Kishon’un Tarla Kuşuydu Juliet adlı oyunu ile seyirci karşısına çıkıyor. 

Shakespeare’in Romeo ve Juliet adlı oyununda, Romeo ile Juliet ölümden son anda kurtulsaydılar eğer, nasıl bir hayat sürüyor olurlardı? İşte Ephraim Kishon da buna benzer bir kurgudan yola çıkarak, “Tarla Kuşuydu Juliet” adlı oyunu yazmıştır. 

Yazıldığı günden beri aşk hikâye ve dramalarının büyük çoğunluğuna esin kaynağı olmuş, ölümsüz tiyatro eseri Romeo ile Juliet oyunun yazarı William Shakespeare, Ephraim Kishon’un yapıbozumu tekniği ile yorumladığı Tarla Kuşuydu Juliet oyununda 52 yaşındadır.

Yaşıyordur ve eserini kaleme alışının üzerinden 29 yıl geçmiştir. Karakterlerinin gelmiş olduğu hâl karşısında, gördüklerine inanamaz ve günümüz insanının bakış açılarına da göndermelerde bulunarak, olaylara etki etmeye çalışır. Romeo ile Juliet’in kızları Lukretia, Dadı ve Rahip karakterlerinin de bu absürd duruma dâhil olduğu oyunda, Romeo ile Juliet’in o eski aşklarının yerinde yeller esiyordur. Hayatlarından memnun değillerdir ve William Shakespere’den yardım isterler.

Bakalım rayından çıkmış, deyim yerindeyse sakız gibi uzamış bir ilişkiyi, Shakespeare’in kendisi kurtarabilecek mi…