Sihirli Flütle Tango, Şefika Kutluer Konseri

Sihirli Flütle Tango, Şefika Kutluer Konseri
Tango Goes Symphony, 5 Şubat'ta Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde..

Angora Senfoni Orkestrası 
Solist: Şefika Kutluer
Sihirli Flütle Tango

Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer 5 Şubat 2018 Pazartesi akşamı Ankaralılara bir “Sevgililer Günü” konseri veriyor.

Kutluer’in dünya piyasasındaki en sevilen CD’lerinden olan ve birçok ünlü Tango melodisinin klasik tarzda seslendirildiği Tango Goes Symphony Cd’sindeki eserler Kutluer’in Flütü ile Ankaralı sanatseverlere ulaşıyor. 

Angora Senfoni Orkestrası eşliğinde verilecek konserin şefi tango aranjelerini de yapmış olan Peter Breiner olacaktır. New York’dan gelecek Breiner şefliğin yanı sıra konserde piyano da çalacak. Konserde Astor Piazzola, Rodriguez ve Canaro gibi ünlü bestecilerin Libertango, Milonga ve Adios Nonino gibi klasikleşen tangoları seslendirilecek.Ayrıca: Kutluer’in dünya piyasasındaki en yeni CD’si “Latin Romance”da yer alan ve Amerika’da yaşayan Meksikalı besteci Jose Elizondo’nun “Autumn in Buenos Aires” isimli Tangosuna da konserde yer verilecek. Jose Elizondo’nun dünyada ilk kez seslendirilip kaydedilen eserlerinden oluşan albümde ayrıca Elizondo’nun Kutluer için bestelediği “Şefıka’s Menuetto” isimli eser de yer almaktadır. (Hatırlanacağı gibi ünlü Jethro Tull grubunun flütçüsü Ian Anderson da Şefika Kutluer için “Şefika’s Tango” isimli bir beste yapmıştı.)

Tango Goes Symphony Cd’si sevilen tango melodilerinin senfoni orkestrası eşliğinde dünyada ilk defa flüt ile seslendirildiği bir CD olarak çok ilgi görüyor. Aranjelerini ünlü müzisyen Peter Breiner’ın Şefika Kutluer için yaptığı bu CD’de birbirinden ünlü Tango eserleri çok ilginç sürprizlerle süslenmiş olarak seslendirilmiş. A.B.D’den Japonya’ya, Rusya’dan Arjantin’e birçok ülkenin basınında; “Melek gibi şeffaflık ve şeytanca bir beceriye sahip”, “Sihirli flüt”, “Zengin, etkileyici ve kışkırtıcı”, “Dikenler arasında öne çıkan gül”, “Büyüleyici keyif verici” ”Türkiye’nin incisi” ve “Flütün Prima Donnası” gibi ifadelerle anılan, Uluslararası sanat kariyerine klasik müziğin en önemli eserlerini seslendirerek devam ederken, zaman zaman “Cross-over” projeler içeren konser turneleri ve CD kayıtları da yapan Şefika Kutluer; “Cross-over” projelerimde bazen Caz'ı bazen Tango'ları klasik dünyaya taşırken, kaliteden kesinlikle taviz vermeden büyük bir titizlikle bu eserlerin klasikleşerek ölümsüzleşmesini sağlamaya çalışıyorum” demektedir.

Arjantinli Tango Eksperi - MarIo SafIer Tango Goes Symphony Cd’si hakkında şöyle yazmıştır; “Çok güzel ve doğru bir eser yaratılmış. Uluslararası sanatçıların genellikle çalmadığı bazı önemli eserlerin de müthiş güzellikte çalınmış olması arjantin’den çıkmış bir tür olan tango’nun bir hayranı ve uzmanı olarak beni özellikle çok memnun etmiştir. Mükemmel bir flütçü tarafından seslendirilen ve senfonik renklerle bezenmiş “tango goes symphony” yeni tango dinleyicileri yaratmak için iyinin de çok ötesinde harika bir cd olmuştur.”