Sesle Meditasyon: Soundala Therapy , 10 Ekim 2018

Sesle Meditasyon: Soundala Therapy , 10 Ekim 2018

Sesle meditasyon; Soundala Therapy tarafından Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde yer alan Şamanlar ve Mitler sergisine özel olarak 45 kişi ile gerçekleştirilecek olan, meditatif ve deneyimsel bir ses boyutu projesidir.


Etkinlik, meditasyonla başlayacak, sesler süresince gözler kapalı, sandalyelerde oturur pozisyonda, titreşimlerin iç alanla iletişime geçmesini gözlemleyerek devam edecek ve sessizlikle sona erecektir. Ses Şifası Terapisi enstrümanlarının çevreye konumlandırılışı, oluşan atmosferi gerçek anlamda titreşen bir küreye çevirecek alanı sağlar. Gonglar, himalaya kaseleri, flütler, kristal kaseler, ocean drum, aqua drum, çanlar, davullar ve diğer ses şifası ve meditasyonu enstrümanları kullanılarak 3 boyutlu ses küresi oluşturulur. Soundala Therapy, meditasyon rehberi ve ses şifası terapisti Rida Kıraşı tarafından kurulmuştur. Bir çok projede müzisyen ve bestesi Can Dedeoğlu ile ortak çalışır.

Soundala Therapy'nin ortaya çıkış amacı, yapılan projeleri kişi üzerinden tanımlamak yerine, değişken katılımcı ve uygulayıcıların olmasına dayanır. Böylelikle kolektif bir yaratım alanı sağlanır. Bu projede yaratım alanına Yoga Eğitmeni Burak Bilen katkıda bulunacaktır.

Ses şifası terapisi enstrümanları, beyin dalgalarını meditatif bir alana getirmek amacı ile 'entrainment' denilen bir prensibi kullanır. Birçok araştırmada, ASC'de (altered states of consciousness) kalmanın egonun yumuşamasını teşvik ettiği ve bu nedenle daha bütünsel bir düşünme alışkanlığına yol açarak birlik bilinci, duygularda açıklık, yaratıcılık gibi enerjik değişikliklere alan sağladığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda meditatif çalışmaların kan basıncının ve stres hormonlarından olan kortizolun azalmasını etkilediği kanıtlanmıştır. Bu çalışma hiç bir deneyim ve ön bilgi gerektirmez.
Etkinliğe katılım 45 kişi ile sınırlıdır.
(10 kişilik bir alan yanında mat getiren katılımcıların uzanması icin ayrılacaktır.)
Etkinlik günü alana erken gelerek mat yerinde matınızla birlikte yer alabilirsiniz.

Biletler Biletix ve Müze Gişede.  Biletler, kısıtlı ve sınırlı olduğu için rezervasyon yapılmamaktadır. 

Tarih: 10 Ekim 2018 19:00

Yer: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi /Kale Mah. Gözcü Sok. No:10