Rahmi Ksungur kişisel sergi - 08.01.2019 – 09.02.2019

Rahmi Ksungur kişisel sergi - 08.01.2019 – 09.02.2019

Rahmi Aksungur

Türk heykel sanatına kattığı kendine özgü üslubuyla tanınan heykel sanatçımız Rahmi Aksungur’un yeni kişisel sergisi, 8 Ocak 2019 Perşembe günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Rahmi Aksungur, sergilerinde heykel – mekan ilişkisi kurduğu yerleştirmelerinin ortaya çıkardığı fiziksel ve tinsel etkilerle yeni deneyim alanları yaratıyor. Mekan, kütle ve biçimin ilişkisine önem veren Aksungur’un heykellerinde sıkça rastladığımız ızgara formundaki boşluklar kütleye transparanlık katarken, heykelin mekan ile olan iletişimini güçlendirir. Yapıtların bir çoğunun ortak noktası gündelik hayattan nesneler olmasıdır. Levent Çalıkoğlu’nun dediği gibi, “...Bilinçaltından gelen mitos ile şimdi, şu an karşılaşabilme ihtimaline sahip olduğumuz gündelik nesneler ve canlı varlıklar, yeni bir görsel alfabe oluşturuyor onun sanatında...”. İzleyici, sanatçının yeni sergisi için ürettiği yapıtlarında, bir süredir üzerinde yoğunlaştığı hayvan figürleri ile karşılaşacak.

Evin Sanat Galerisi’ndeki son kişisel sergisini 2015 yılında açan sanatçı, ardından da 2016 yılında Elgiz Müzesi’nde ‘‘EU 48/6/N’’ isimli çoğunluğu özel koleksiyonlardan oluşan sergisini açmıştı. Heykel sanatına kattığı kendine özgü üslubuyla tanınan Rahmi Aksungur’un beklenen kişisel sergisi 8 Ocak 2019 - 9 Şubat 2019 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşacak.

 

 

Rahmi Aksungur (1955, İzmir)

 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Heykel Bölümü’nden hazırladığı diploma çalışması ile Üstün Başarı Ödülü'ne layık görülerek mezun olan Rahmi Aksungur, öğrencilik yıllarından bu yana birçok heykel ve anıt – heykel yarışmasına, kişisel ve karma sanat etkinliklerine katıldı. Sanatçı, 1983 yılında Heykel Ana Sanat dalında sanatta yeterlilik ve 2000 yılında profesörlük ünvanını almıştır. 2001 yılında “Cumhuriyet Tarihi Düzenlemesi Sanat Eserleri Yarışması”nda birincilik ödülü alarak Ankara Devlet Mezarlığı’nda Türkiye'deki ilk büyük kapsamlı heykel düzenlemesi olma özelliğini taşıyan projesini gerçekleştirmiştir. 2002 – 2006 yılları arasında MSGSU Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı, 2006 – 2010 tarihleri arasında ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü olarak görevde bulunmuştur. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sanat etkinliklerinin yanısıra grup ve karma sergilere katılan sanatçının, kamusal ve özel alanlarda, çeşitli koleksiyon ve müzelerde yapıtları bulunmaktadır. Aksungur çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.