Peter Gaber ‘Uyan Yalnızlığım’ Sergisi

Peter Gaber ‘Uyan Yalnızlığım’ Sergisi
Açılış:12 Ocak 2018
Bitiş: 20 Şubat 2018
(Pazar günleri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açık olacak)

Güler Sanat
Hekimköy Sitesi, 1933. Sokak, No. 53, Ümitköy/Ankara
0312 236 2122Güler Sanat, 2018 yılının ilk sergisinde Sloven sanatçı Peter Gaber’in eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Gaber’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Uyan Yalnızlığım, sanatçının tuval üzerine akrilik ve füzen tekniğiyle yaptığı on altı işi bir araya getiriyor. Serginin açılışını Slovenya’nın önemli müzelerinden Škofja Loka Müzesinin Genel Direktörü Saša Nabergoj yapacak.

Gaber’in 2017 yılında Güler Sanat’ın davetiyle geldiği Ankara’daki atölyesinde yaptığı işlerden oluşan Uyan Yalnızlığım, sanatçının bu dönemdeki üretim sürecini yansıtıyor. Serginin küratörlüğünü Güler Sanat direktörü Kemal Orta üstleniyor.

Slovenya’nın Medvode şehrinde dünyaya gelen Gaber Ljubljana Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde ünlü sanatçılar profesör Herman Gvardjančič ile Borut Vogelnik’in öğrencisi olarak lisans ve yüksek lisans çalışmalarını tamamladı. Slovenya ve yurt dışında düzenli olarak karma sergilere katılan sanatçı, son olarak Slovenya’nın Kranj şehrindeki uluslararası görsel sanatlar festivalinde ve Slovenya’nın bağımsızlığının 25. yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen karma sergide yer aldı. Slovenya’da kendi jenerasyonunun önde gelen sanatçılarından olan Gaber’in eserleri uluslararası özel ve resmî koleksiyonlarda bulunmaktadır. 2013 yılında prestijli Extempore Sora ödülüne layık görülen sanatçı çalışmalarını Medvode, Škofja Loka ve Ljubljana şehirlerinde sürdürmektedir.

Soyut ve gerçekçi biçimleri yenilikçi bir yaklaşımla ele alan Gaber’in işleri dikey doğrultuda uzanan hareketli fırça darbeleriyle şekillenmektedir. Gaber, sanatının fikrî temellerini ve içeriğindeki derin ve karmaşık yapıyı uyguladığı organik formlarla tuvaline aktarmaktadır. Figür betimlemelerinde dışavurumcu, gerçeküstücü ve kübist yaklaşımları bir araya getirir. Sanatçı resimlerinde sıkça insan ilişkilerine yönelik bakışını, teknolojinin hayattaki başat rolüne karşı tutumunu ve daha iyi bir dünyaya olan inancını yansıtır. Bu çerçevede Gaber’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan Uyan Yalnızlığım günümüz toplumunun kalabalık yığınları içerisinde, teknolojinin esir aldığı modern hayatın karmaşası ve uğraşısıyla zamanını dolduran insanın giderek bencilleşmesi ve yalnızlaşmasına ışık tutmaktadır.

Uyan Yalnızlığım sergisi, 12 Ocak – 20 Şubat 2018 tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün 10:00 - 18:00 saatlerinde ziyarete açık olacak. Sanat zevkinin daha yaygın olması için her yaş ve bölümden okul gezilerini de sıklıkla teşvik eden Güler Sanat grup gezileri için randevu alınmasını rica ediyor.

Ayrıntılı bilgi için             : info@gulersanat.com | www.gulersanat.com

Adres                                    : Hekimköy Sitesi, 1933. Sokak, No. 53, Ümitköy/Ankara

Telefon                                : 0312 236 2122