Orange Blossom, 30 Kas 2018 Cum 22:30 Dorock XL Beşiktaş, İstanbul

 Orange Blossom,  30 Kas 2018 Cum 22:30 Dorock XL Beşiktaş, İstanbul
Orange Blossom, 30 Kasım'da Dorock XL Beşiktaş sahnesinde sizlerle...

ORANGE BLOSSOM

Grup 1993'te Nantes'te kemanda Pierre-Jean Chabot (PJ Chabot olarak bilinir), perküsyon ve vokalde Jean-Christophe Waechter (Jay C. olarak bilinir) ile kuruldu. 1994 yılında Éric (organ) gruba katıldı ve ilk kayıt Eylül ayında kaydedildi. 1995'te grup Carlos Robles Arenas'ın davula yer alması Éric'in ayrılışı ile dengelendi. İlk kayıtları Orange Blossom, 1997 yılında Prikosnovénie etiketinde 15.000 kopya sattı.

İkinci albümleri çıkmadan önce, grup etnik ve geleneksel müzikten etkilendi. Ivoryan perküsyon grubu Yelemba D'Abidjan ve Mısırlı grup Ganoub gibi birkaç Fransız olmayan sanatçıyla tanıştı ve işbirliği yaptılar. Mısır, Fransa ve Belçika’yı gezdiler. Vokalist Jay C. grubu 2000'de terk etti ve Prajña'yı yarattı. 2002 yılında perküsyoncu Mathias Vaguenez ve vokalist Leïla Bounous gruba katıldı. Everything Must Change adlı albüm, 2005 yılında Bonsaï Music etiketiyle çıktı.
Üçüncü albümleri, Under the shade of violets çıktı.

« Under the shade of violets » (Washi-Washa/WARNER)

PINK FLOYD, OUM KALTHOUM ve JOY DIVISION birleşiminden doğmuş olabilecek olağanüstü, etkileyici, büyüleyici bir albüm.

ORANGE BLOSSOM'un önceki albümü 30.000 kopya satıldı. Sir Robert Plant da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından izleyicileri kendine hayran bıraktı. Doğu'nun eski şarkılarını, elektronik fırtınaları ve kaya gücünü birleştiren "dünya müziği" ikilisi, bugün yeni bir sesle, muhteşem ve değerli bir şekilde, daha da güçlü bir şekilde geri dönüyor.

Seri halinde, hızlı bir şekilde üretilen kayıtlar var. Bir de zamanla yaratılan kayıtlar var. İşte o zaman. Yazma zamanı, kompozisyon, nefes gibi. İyi simyayı bulma yolculuğunun zamanı: konuyu yoğuracak yeteneklerin simyası, onu şekillendirecek insanların simyası.

Sesleri aramak için Mısır’a gitmek şarttı. Tüm nefesiyle titreşen ve ruhu delen güneşin sesini. Yükselen bir neslin sesi, şarkıcı Hend El Rawy'nin sesi. Ürdün'ün Amman şehrinde bir otelin dibine yerleşmek gerekliydi. Orchester du Conservatoire de Cholet'in akustiğini yakalamak için kayıt zamanı, geri dönüş zamanı geldi. Makinelerde takvim yok. Müzisyenler olsa da. Atmosferleri daha iyi tutuşturmak için temaları geliştirmeye ve özünü elde etmeye zaman ayırmalıydık.

Bu kez, ORANGE BLOSSOM onu aldı ve olağanüstü, derin ve büyüleyici bir albümle geri döndü. Şarkıların tek kılavuz olarak zevkle gergin, elektrikli girdaplarda yükseldiği bir albüm. " Under the Shade of Violets" altında artık duymadığımız bir tür albüm. Gerektiği zamandan dolayı artık sahip olmayan bir zamanın belirtisi. Onun cesareti sayesinde. Kimsenin gitmediği yer, Batı'nın doğusundan, Meksika'dan, Brezilya'dan dünya müziğinin dört köşesi olan yere gidip Carlos ROBLES ARENAS'la birlikte birden fazla yeteneğin kendini bir mimarın himayesi altında gördüğü yerde dünya rekoru kıran bir albüm yaptı.

Bugün, ORANGE BLOSSOM daha da güçlendiği elektronik, rock ve arabeskin birleşimi olan bir dünya müziği icat etti.Analog olan şey akustik, mantıklı oldu. Ve gruba katılan yeni ses daha da içgüdüsel, heyecan vericiydi.