Matmazel Julie

 Matmazel Julie
"Matmazel Julie" yeni sezonda Grand Pera Cercle D’Orient salonunda....

Matmazel Julie, dünyaca ünlü, Avrupa ve Amerika edebiyatında çok geniş bir etkiye sahip İsveçli yazar August Strindberg’in en çok sahnelenen ve bilinen oyunudur. Eser 1800’lü yılların sonunda zengin aristokrat bir ailenin evinde geçmektedir. Evin küçük hanımı olan Matmazel Julie bir yazdönümü gecesinde, evin uşağı Jean ile duygusal bir yakınlaşma yaşar. Oyun, sınıfsal olarak iki uçta duran bu iki karakter üzerinden, toplumunda kadının konumlandırılmasını, sınıf meselesini tartışırken arka planda da gücünü kaybetmekte olan aristokrasi ve yükselen burjuva sınıfını anlatmaktadır.

Tiyatro salonundan gerçek bir mekana taşınan oyun için, dekor olarak mekanın kendisi kabul edilecektir. Oyunun geçtiği ana mekan bir mutfak olduğu için, oyunu oynayacağı salonda gerekli olan en önemli obje mutfak masası olarak kabul edilecek bir masadır. Bir masa ve üç sandalye oyunun ana ihtiyaçlarıdır. Ortada masanın durduğu yeri sahne olarak kabul ettikten sonra, seyirci sandalyeleri bu alanın etrafına konumlandırılacaktır. Oyunun oynanması üç oyuncu ve iki teknik personel ile mümkündür

Projenin Amacı :
Bu oyunu sahnelemekteki amaç, kadına karşı, erkeğin ezici davranışına işaret ederken çağdaş reji anlayışı ile metni tiyatro sahnesinden gerçek bir mekana taşıyarak, seyirciye oyunun atmosferini deneyimletebilmek. Naif bir kadın-erkek hikayesi gibi sunulan oyun çok gerçek bir şekilde erkek faşizminin ve sınıf meselesinin insan davranışlarındaki yıkıcı etkisini göstermektedir. Sınıf atlamak için yanıp tutuşan bir erkeğin, çok yüksek bir mimari içindeki varlığı sanatsal anlamda çarpıcı olacaktır.

Yazan: August Strindberg
Çeviri: R. Ertuğ Altınay
Yöneten: Eylem Yıldız
Müzik: Orhan Enes Kuzu
Hareket Rejisi: Handan Ergiydiren
Oyuncular: Deniz Denker Şahin Sancak Gülşah Baki
Fotoğraflar: Ferit Çelik