Leo Brouwer - Efsane Besteci 30 Yıl Sonra İstanbul'da - Seminer

Leo Brouwer - Efsane Besteci 30 Yıl Sonra İstanbul'da - Seminer

“En İyi Çağdaş Latin Müziği Bestesi” dalında Grammy ödülü sahibi, ünlü Küba’lı besteci Leo Brouwer, 30 yıl sonra İstanbul Uluslararası Gitar Festivali’nin onur konuğu oluyor. 

Besteci, eserleri ve müzik yaşamı ile ilgili bir seminer yapacak. Seminer başlamadan önce kendisiyle ilgili bir belgesel fim (La Cantata de Perugia-Leo Brouwer) yer alacak.

Leo Brouwer Besteci, gitarist ve orkestra şefi Leo Brouwer, 1939'da Küba'nın Havana kentinde doğdu. Pujol'un öğrencisi Isaac Nicola ile birlikte çalıştı ve beste konusunda uzmanlaştı. Eğitimini Julliard Müzik Okulu'nda ve Hartt Müzik Okulu'nda tamamladı.

Tarih ve Yer : 
Modern gitar müziğinin Dünyadaki kurucusu olarak tanımlanmaktadır.

Brouwer, Berlin Filarmoni Orkestrası, İskoç Ulusal Senfoni Orkestrası, BBC Konser Orkestrası ve Meksika Ulusal Senfoni Orkestrası dahil tüm dünyadaki orkestraları yönetti. Birçok büyük uluslararası müzik etkinliğinde hem besteci hem de klasik gitarist olarak duyuldu ve CANCION DE GESTA (Epic Poem) dünyanın dört bir yanındaki orkestralar tarafından çalındı. Brouwer ayrıca, BULUTLARDA BİR YÜRÜYÜŞ ve Alfonso Arau'nun uluslararası olarak kabul edilen LIKE WATER FOR CHOCOLATE dahil birçok film müziği bestelemiştir.

1998'de Brouwer, Manuel de Falla Ödülü ve 1999'da Küba Ulusal Müzik Ödülü'ne layık görüldü. Konçerto, oda müziği, senfonik müzik  alanında yüzden fazla eser sahibidir. Gitar için yazdığı eserler Dünyanın sayılı gitaristleri tarafından seslendirilmiş ve kayıtları yapılmıştır.
En iyi çağdaş latin müziği bestesi dalında Grammy ödülü kazanmıştır. 2019 yılında,tüm Dünya festivalleri Brouwer’ın 80. Yaşı dolayısiyle kendisini davet etmekte ve onurlandırmaktadır. Mayıs ayında altıncısı düzenlenecek olan İstanbul Gitar Festivali’nin de onur konuğu olacaktır.

Tarih ve Yer : 
20 Mayıs 2019 Pazrertesi 17:00
                    Mimar H.Vedat Çakırca Konferans Salonu, İstanbul