Irmak Konserleri - 15 Ocak 26 Mart 15 Ocak - 26 Mart - İstanbul

 Irmak Konserleri -  15 Ocak 26 Mart 15 Ocak - 26 Mart - İstanbul

Caz ve Klasik müzikseverler, 27 Kasım - 26 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek Irmak Konserleri'nde buluşuyor...
IRMAK ırmak İRMAK irmak
Boğaziçi Caz Korosu
2011 yılının Haziran ayında Şef Masis Aram Gözbek yönetiminde kurulan ve Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen Boğaziçi Caz Korosu, yaklaşık 20 kişilik kadrosuyla çağdaş müzikten caza ve çok sesli türkü düzenlemelerine kadar uzanan çok geniş bir repertuvara sahiptir. Türkiye'de birçok değişik projede yer alan koroyu, tüm dünyada çeşitli uluslararası prestijli etkinliklerde de izleyebilmek mümkündür. Avusturya'da Dünya Şampiyonası'nda iki DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU, bir Dünya İkinciliği’yle toplam 5 altın madalya kazanmıştır. INTERKULTUR dünya sıralamasında Folklor kategorisinde 1. ve dünya genelinde 12. gösterilmiştir. Amerika'da 7. Koro Olimpiyatları'nda 3 ve Macaristan'da Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivali'nde 1 altın madalya kazanmıştır. İtalya'da, La Fabbrica del Canto ve Fransa’da, Rencontres Chorales’e davet edilmiştir.

Bulgaristan'da, 35th International May Choir Competition'da Karma Korolar Birinciliği ve Genç Şef Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Fransa'da, Polyfollia'ya davet edilen 11 topluluktan biri olmuştur. Macaristan’da Europa Cantat’ta Türkiye’yi temsil etmiştir. Belçika’da 64. Avrupa Genç Müzisyenler Festivali'nde iki Birincilik Ödülü ve Üstün Başarı unvanına layık görülmüştür. İsviçre’de 10. Avrupa Gençlik Koroları Festivali'ne davet edilen 10 korodan biri olmuştur. Antonio Pirolli ve BSO ile Brahms’ın Alman Requiemi’ni, Gürer Aykal ve BİFO ile Jenkins ve Ramirez'in eserlerini seslendirmiştir. Bünyesindeki Boğaziçi Gençlik Korosu ve MAGMA Korolarıyla çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Boğaziçi Gençlik Korosu
Edindiği sayısız başarı, yürüttüğü ve yer aldığı sıra dışı, yenilikçi projeler ile Türkiye’de koro kültürünün yaygınlaşmasında öncü kabul edilen ‘Dünya Şampiyonu’ Boğaziçi Caz Korosu bünyesinde Şef Masis Aram Gözbek tarafından Eylül 2014’te kurulmuştur. Ülkemizde koro müziği bilincinin daha da gelişmesi ve çok sesliliğin bir ortak değer haline gelmesi yolunda atılmış önemli bir adım olarak müzik hayatına başlayan Boğaziçi Gençlik Korosu, 15-21 yaş arası gençlerden oluşan 45 kişilik dinamik kadrosuyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. İlk üç sezonunda Türkiye’nin farklı şehirlerinde 50’den fazla konserde ve çeşitli festivallerde sahne alan koro, artık uluslararası alanda da adından sıkça söz ettireceği gibi, aynı zamanda da Boğaziçi Caz Korosu’yla birlikte başlattığı ‘Benim Kitabım Senin Kitabın’ gibi çeşitli sosyal sorumluluk projeleriyle de öncü olmayı ve toplumun bu alandaki farkındalığını arttırmayı hedeflemektedir. Koro, şu sıralar yoğun konser ve festival programını sürdürmektedir.

Piatango & Oya Küçümen
Piatango, 2007 yılında kurulmuş; modern Arjantin tangosunun yaratıcısı ünlü besteci Astor Piazzolla’nın eserlerini yorumlamak ve modern tango müziğinin Türkiye’deki icracısı olmak üzere bir araya gelmiştir. Her biri klasik batı müziği, tango ve jazz enstrümanları icra eden profesyonel müzisyenlerden oluşan grup, Piazzolla eserlerinin yanı sıra, Türk tangolarının Piazzolla yorumlarını; Piazzolla düzenlemelerine uygun etnik kültürel eserler, film müzikleri ve aynı zamanda kendi özgün eserlerini de repertuarında sunmaktadır.

Dünya müziği içinde çok önemli bir yere sahip olan Arjantin Tangosu, Cumhuriyet dönemimizden bu yana Türkiye’de de yıllarla hak ettiği değere ulaşmaktadır. Piazzolla’nın tangoları, gündelik yaşam temposu içinde sıradan insanın tutkularını, heyecanlarını, aşklarını, acılarını, hasretlerini müthiş sade tınılarla ifadelendirmek ile kalmaz, modern şehir yaşamının bir parçası sayılan kaosun iktidarı altında ezilmiş ve bastırılmış duyguları yansıtmakta benzersiz melodik öyküler barındırır. Piatango, modern tangonun orijinal yorumlarını sanatseverlere şimdiye kadar daha önce duymadıkları şekilde zengin orkestrasyon düzenlemelerle sunmaktadır. Piatango; Kemanda Cenk Atasoy,  Viyolada Başak Elkutlu, Viyolonselde Şirin Vatan, Kontrabasta Ufuk Çağlar Akman, Piyanoda Ceyda Pirali, Perküsyonda İvan Kile olmak üzere 6 kişilik bir ekiple karşınızda olacaktır. Grup, konuk sanatçıları Oya Küçümen ile birlikte, tango dansı eşliğinde sizlere keyifli dakikalar yaşatacaktır.

Kerem Görsev Trio

Kerem Görsev:
Piyano
Kağan Yıldız:
Kontrbas
Ferit Odman:
Davul

Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, Kontrbasta Kağan Yıldız , Davulda Ferit Odman’dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 17 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul'da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna  ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishkek Jazz ve Marciac Jazz festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem  Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa’da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı, ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuvarla sahne alarak artık her konserde  bir  standart haline gelen dinamik  performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir gece yaşatacak.

Ayangil Acappella Korosu
“Acappella AYANGİL”, 1983 yılında Rûhî Ayangil tarafından kuruluşu gerçekleştirilen ve kültür-sanat alanında etkinlikler sunan bir “sivil toplum örgütü” hüviyetindeki AYANGİL Türk Müziği Orkestra ve Korosu (ATMOK)’nun alt seslendirme birimlerinin başlıcasıdır.

Bilindiği üzere “ACAPPELLA”, “herhangi bir çalgı eşliği olmayan, salt insan seslerinden oluşan eşliksiz koro”yu tanımlayan bir müzik terimidir. Ulusal ve uluslararası müzik bağlamında sayısız etkinlikte yer alarak düzenli konserler ve CD kayıtları ile Türk müziğinin nitelikli sanat verimlerinin tanınmasına ve yaygınlaşmasına hizmet eden koro, kuruluşunun 32. yılı etkinlikleri çerçevesindeki konserlerini muhtelif mekânlarda sürdürmeye devam etmektedir. Acappella AYANGİL toplam 16 koro üyesinden oluşmaktadır. Koro başta Ferid Alnar’ın “10 Yunus Emre İlâhisi Koro Suiti”, Yalçın Tura’nın “Niyâzî-i Mısrî İlâhîleri Koro Suiti” gibi geniş spektrumlu koro dağarı yanında, özellikle Türk bestecilerinin makam çoksesliliği alanında verdikleri diğer eserlerden oluşan özgün bir repertuara sahiptir

Borusan Quartet

Esen Kıvrak 1. keman
Özgür Baskın 2. keman
Efdal Altun viyola
Çağ Erçağ viyolonsel

2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan topluluk Alban Berg Quartet, Julliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi topluluk ve sanatçıların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Borusan Sanat’ın İsviçre’deki Maggini Vakfı ile yaptığı işbirliği sonucu, 1776 yapımı Lorenzo Storioni keman, 1785 yapımı Ferdinando Gagliano keman, 2008 yapımı Stefano Conia viyola ve 1740 yapımı Petrus Guarneri viyolonsel gibi çok özel enstrümanlarla müzik yapma olanağına sahip oldular.

İstanbul’daki Süreyya Operası’nda sürdürdükleri düzenli sezon konserlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdikleri turnelerle de dikkat çeken Borusan Quartet, Rheingau, Schleswig-Holstein, Merano, Mozart, Napfilon, Bodensee, West Cork, Europalia, Mersin, Bodrum, İstanbul ve Ankara müzik festivallerine katıldı; Tonhalle (Zürih), Carnegie Hall (New York), Concertgebauw (Amsterdam), Philharmonie de Paris (Paris), Le Corum (Montpellier), Schloss Elmau (Münih), L’arsenal (Metz), G. Verdi Hall (Milano) ve Musikverein (Viyana) gibi seçkin salonlarda konserler verdi. Solo resitallerinin yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, Orchestra’Sion, Orkestra Akademik Başkent, Samsun Opera, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Antalya devlet senfoni orkestraları ile de solist olarak çaldılar.

2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda 1. olarak altın madalyanın sahibi oldular. Oğuzhan Balcı, Mahir Cetiz, Turgay Erdener, Özkan Manav, Alper Maral, Turgut Pöğün, Meliha Doğuduyal ve Hasan Uçarsu’nun kendileri için yazdığı yapıtların ilk seslendirilişini gerçekleştirerek Türkiye’nin çağdaş müzik repertuvarına da katkıda bulunan Borusan Quartet ayrıca kemancı ve besteci Aleksey Igudesman’ın kendileri için yazmış olduğu Edirne’den Kars’a ve Yaylı Çalgılar Dörtlüsü adlı yapıtların da dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Büyük beğeni kazanan Saygun, Aykal, Erkin adlı CD’leri 2013 yılında Lila Müzik, İdil Biret’le birlikte kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si de 2014 yılında Naxos’a bağlı IBA, Mozart & Verdi 2016’da Lila Müzik, yeni kayıtları Company de Onyx etiketiyle Eylül 2017’de yayımlandı.

Konser verdiği ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Cezayir, Hollanda, Sırbıstan, Katar, Beyaz Rusya, Portekiz, Ürdün, İsviçre, Yunanistan, ABD, Barbados, Japonya, St. Vincent ve Grenadinler, İngiltere gibi ülkeler bulunan topluluğun oda müziği partnerleri arasında İdil Biret, Itamar Golan, Fazıl Say, Valentin Erben, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Ruşen Güneş, Reto Bieri, Toros Can, Ferhan & Ferzan Önder, Igudesman & Joo, Muhiddin Dürrüoğlu, Fora Baltacıgil, Gökhan Aybulus ve Lawrence Power gibi çok değerli müzisyenler bulunmaktadır. Borusan Quartet, Türk bestecilerinin önemli bir yer aldığı, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip.

Program
27 Kasım 2018 Salı 20.30 - Boğaziçi Caz Korosu & Boğaziçi Gençlik Korosu
25 Aralık 2018 Salı 20.00 - Piatango & Oya Küçümen
15 Ocak 2019 Salı 20.00 - Kerem Görsev Trio
21 Şubat 2019 Perşembe 20.00 - Ayangil Acappella Korosu
26 Mart 2019 Salı 20.00 - Borusan Quartet
Detaylı bilgi için: www.irmakkulturmerkezi.com