Herkes Tek Başına Ölür - 13 Nisan 2019 20:30 14 Nisan 2019 18:30 - Tiyatro Pera/ Blackoutsisli #211 , İstanbul

Herkes Tek Başına Ölür - 13 Nisan 2019 20:30 14 Nisan 2019 18:30 -  Tiyatro Pera/ Blackoutsisli #211 , İstanbul

Tiyatro Pera, yeni oyunu “Herkes Tek Başına Ölür” ile ekim’de sezon açılıyor!

"Tiyatro Pera oyunlarını yeni ve kalıcı mekânı Black Out Sahnesi’nde sergileyecek.

HansFallada’nın“Herkes Tek başına Ölür” romanından Nesrin Kazankaya’nın uyarlayıp yöneteceği oyun 3 Ekim’de prömiyer yapıyor. Dramaturgisini Şafak Eruyar’ın, kostümünü Fatma Öztürk’ün, dekorunu Merve Yörük’ün, ışık ve yönetmen yardımcılığını Zeynep Özden’in  yaptığı oyunda görev alan sanatçılar: Murat Göksu, Nesrin Kazankaya, Rüştü Onur Atilla, Başak Meşe, Zeynep Özden, Doğan Akdoğan, Oğuz İşçi, Dilşah Demir, Mustafa Sevim.

Çağdaş Alman edebiyatının önemli yazarlarından Hans Fallada’nın gerçek bir olaydan yola çıkarak yazdığı  “Herkes Tek Başına Ölür” adlı romanı, 2. Dünya Savaşı yılları Nazi Almanya’sına tanıklık etmekte. 

Yıl 1940.  Berlin’de, sıradan bir işçi karı kocanın, Nazi yönetimine karşı yürüttükleri olağandışı ve alışılmadık direnişleri anlatılıyor. Otto ve AnnaQuangel çifti, günlük, sıradan yaşamlarını sürdürürken cepheden gelen bir telgrafla aniden yaşamları alt üst olur, tek oğullarını savaşa kurban vermişlerdir. Yaşam artık eskisi gibi değildir. Karı koca, 200’den fazla, el yazısıyla yazılmış, Nazi karşıtı kartpostal ve mektupları, 1940-42 arasında Berlin’in dört bir yanına dağıtırlar. Kısa sürede polisiye bir takibin içinde bulurlar kendilerini. 

Korkular içinde yönetilen, savaşın içinde giderek yoksullaşan Berlin halkı, muhbirler, serseriler, kumarbazlar, dolandırıcılardan oluşan bir fare ordusu gibi başkenti istila etmiştir. Ahlaki çöküş, manevi değerlerin yok oluşu artık had safhadadır.

Oyun, polisiye bir izlekte, sıradan, küçük insanların faşizme karşı tepkisizliklerini, korkularını, öfkelerini, ihbarcı ve işbirlikçi yaklaşımlarını ahlaki bakımdan sorgulamakta."