Esas şimdi sanat zamanı - 12-20 Nisan 2019

Esas şimdi sanat zamanı -  12-20 Nisan 2019

 

‘‘Esas şimdi sanat zamanı’’


12 Nisan 2019 Cuma
Panel 
Mimar Sinan Üniversitesi/ MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu
Tarih: 12 Nisan 2019 Cuma,
Saat: 14.00-16.00
Konu: Neoliberal Ekonominin Sanata Yansımaları
Moderetör: Mahmut Nüvit Doksatlı
Panelistler: Eleştirmen Ali Şimşek, Prof. Seçkin Aydın, Ressam Ekrem KAHRAMAN

 

Dünya Sanat Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek panelde Neoliberalist ekonominin sanata yansımalarını ele alınacaktır. Türkiye’de darbe sonrası Turgut Özal ile başlayan Amerika’da baba Bush, İngiltere’de Margaret Thatcher ile ifadesini bulan bir dönemde, Türkiye’de dışa açılma, reel sosyalizmin yıkılmasıyla beraber; BOP, yeşil kuşak projesi paralelinde sanat kurumlarının, galeri, müze ve fuar satışlarının özgürlük arayışları ve yeni pozisyonları konuşulacaktır. Bu panel daha sonra kitaplaştırılacaktır.


13 Nisan 2019 Cumartesi
sergi
18 USTA /18 BAŞYAPIT
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği
UPSD Maçka Sergi Salonu
13 Nisan - 5 Mayıs 2019  
Sergi Kokteyli 13 Nisan 2019 Cumartesi
Saat: 17.30 - 19.30

 

1989’da kurulan UPSD, 30. Yılını 18 Usta, 18 Başyapıt adlı sergi ile kutluyor. Sergide yer alan sanatçılar: Balkan Naci İslimyeli, Halil Akdeniz, Kemal İskender, Tomur Atagök, Meriç Hızal, Yusuf Taktak, Beril Anılanmert, Ekrem Kahraman, Tülin Onat, Nur Koçak, Bünyamin Özgültekin, Hüsamettin Koçan, Muzaffer Akyol, Devrim Erbil, Özdemir Altan, Nilüfer Ergin, Fevzi Karakoç ve Serhat Kiraz.

 


14 Nisan 2019 Pazar

Konser
Opera Sanatçılarından Sürpriz Gösteri

Yer: İstinye Park

 

 

 
16 Nisan 2019 Salı

Sergi
Kartal Belediyesi ve UPSD ortak etkinlikleri: Kahvaltı, Vinil Sergisi ve sokak gösterileri.

Program

10:30/12.30 - Kahvaltı

12:30/13:30 - Sanat Sokağı Kutlamaları

*Vinil Baskı Resim Sergisi

*Kitap Standları ve Yazarlarla Etkinlikler

*Canlı Heykel Gösterileri

*Canlı Müzik Etkinlikleri17 Nisan 2019 Çarşamba
PANEL
Yer: Pera Müzesi
Saat: 18.00 - 20.00
Konu: EPIVERON ve Sanatçı Hakları.
Moderatör : Bedri Baykam
Panelistler : Daryo Beskinazi (Galerist), Emre Dökmeci (Koleksiyoner), Av. Pınar Sönmez, Ahmet Utku (Müzayedeci).

 

EPİVERON; eser piyasaya veriliş onayı, kelimelerinin başlangıç harfleri. Bu bir çıkış yolu önerisi. Dolaşımda olan her eserin bir kimliğe, pasaporta ihtiyacı var. Eser kayboldu denmemesi, çalıntı veya sahte eserlerin piyasayı istila etmemesi, eserin değerini düşürmek gibi yollarla o sanat eserine zarar verilmemesi için bu belge üretildi. EPİVERON, eserin ilk elden çıkış anından itibaren, eserin çalıntı veya sahte olmadığını kanıtlayan, eser her el değiştirdiğinde kaydını üzerine geçiren, eser bir yere gittiğinde kimin sorumlu olduğunun ve ne zaman sahibine döneceğinin kaydını tutan, eserin satış veya telif hakları ayrıysa, bunları netleştiren bir belge. EPİVERON’un gerekliliği ve önemi, sanatçıların yaşadıkları sorunlar üzerine tartışılacaktır.

 

19 Nisan 2019 Cuma
FORUM
Piramid Sanat
Konu: Genç Sanatçıların Çıkmazları Nasıl Aşılır?
Saat: 15.30 - 17.30
Moderator: Denizhan Özer
Konuşmacılar: Deniz Gökduman, Melik Iskender ve Eleştirmen Ali Şimşek

 

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği'nin Dünya Sanat Günü kutlamaları çerçevesinde Altınbaş Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde, genç sanatçıların ve sanatçı adaylarının içinde bulundukları zorlukları, çıkmazları tartışmaya açılıyor. Forumda genç sanatçılar ve sanatçı adayları, Türkiye'de sanat eğitiminin ne kadar yeterli olduğu, ekonomik durumun yarattığı etki, sanat ortamına karşı duyulan güvensizlik, mezun olduktan sonra sanatçı olarak karşılaştıkları zorlukları irdeleyecekler. Küratör Denizhan Özer moderatörlüğünde gerçekleşecek olan forumda genç sanatçılar ve sanatçı adaylarının yanı sıra sanat eleştirmeni ve yazar Ali Şimşek akademisyen ve sanatçı Melik İskender ve Deniz Gökduman, genç sanatın bugün içinde bulunduğu durum ile ilgili yapacakları yorumlarla foruma katkıda bulunacaklar.  Altınbaş Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan forum, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği tarafından kayıt altına alınarak ayrıca rapor haline getirilecektir. 


20 Nisan 2019 Cumartesi
SERGİ

GENÇ ETKİNLİK 8

Mustafa Kemal Merkezi
Kokteyl: 20 Nisan 2019 Cumartesi