Ender Sesler-Korhan Erel - Ute Wassermann - 22 Şub 2019 Cum 20:00 Yapı Kredi Kültür Sanat - LOCA, İstanbul

Ender Sesler-Korhan Erel - Ute Wassermann - 22 Şub 2019 Cum 20:00 Yapı Kredi Kültür Sanat - LOCA, İstanbul

"Yapı Kredi Kültür Sanat ve Bahçeşehir Üniversitesi/BAUART işbirliğiyle düzenlenen “Ender Sesler” konser dizisi kapsamında bu akşam Korhan Erel ve Ute Wassermann’ı dinleyeceğiz.

Ses sanatçısı, besteci ve doğaçlamacı Wassermann, kendine özgü vokal-ses dili ile tanınıyor. Beste ve doğaçlama, müzik ile performans arasındaki alanlarda gezinen Wassermann, sesini; kuş sesleri, makine sesleri ve elektronik seslerle örüyor. Wassermann’ı İstanbul seyircisi ile buluşturacak olan elektronik müzisyen ve doğaçlamacı Korhan Erel ise İstanbul deneysel müzik sahnesini takip edenlerin yabancı olmadığı bir isim. Erel, 2005’te gitarist-besteci Şevket Akıncı ile kurduğu “Islak Köpek” adlı özgür doğaçlama topluluğuyla, özgür doğaçlamayı Türkiye müzik spektrumunda daha görünür kılma yolunda önemli çalışmalar yaptı.

Elektronik ile konvansiyonel enstrümanlar arasındaki farkı mümkün olduğunca kaldırmaya çalışan sanatçı, şehir sesleri, nesnelerle yaptığı kayıtlar, başka kayıtlardan yağmaladığı sesler ile fizikselliği ön plana çıkartan enstrümanlar tasarlıyor. Loca, kuş sesleri, insan sesleri, çaydanlık sesleri ve daha birçok sesin birbirine karışacağı, alışılmadık ama aslında bir o kadar da tanıdık bir âhenk oluşturacağı bir geceye ev sahipliği yapacak."