Emin Turan Kişisel Sergisi "Ark"

Emin Turan Kişisel Sergisi

“Ark / runnel”

Emin turan kişisel sergisi

14 ŞUBAT – 9 MART 2019

 

Emin Turan’ın sekizinci kişisel sergisi ‘’Ark/Runnel’’ 14 Şubat Perşembe günü Evin Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşuyor.

Sanatçı 8. kişisel sergisindeki işlerini oluk, su yolu anlamına gelen Ark başlığı altında topluyor. Turan’ın, tuvallerinin zeminini boyarken kullandığı ve ‘‘yerçekimi geometrisi’’ olarak adlandırdığı özgün tekniği, İstanbul’un binlerce yıllık geçmişindeki “su” olgusuna odaklandığı sergisinde yeni bir anlam kazanıyor; yapıtlardaki akışkan formlar Bizans Dönemi'nin vitrayları ve mozaiklerini anımsatarak sergideki bazı işlerin referans noktalarına selam veriyor. Nitekim Turan’da  yeni sergisi hakkında; ‘Eski bir Bizans yapısından arta kalan duvar, çerçevelerini suyun akışınca oluşturduğu vitraylarından görebilmektedir şimdiki zamanı, akışın tersine düşen bir aynaymışçasına..’ diye bahsediyor.

‘’Yerçekimi geometrisi’’ dokusu, resmin üretimi içindeki zamansal geçişkenliği mümkün kılarak, yapıtın oluşmasındaki katmanları açığa çıkarıyor. Bu doku, ayrıca, günümüzün iletişim ağları, şehir planları veya nöronlar arası kurulan sinaptik bağlantılar gibi yapılara izleyicinin bilinç dışı keşifler yapmasına yol açıyor. 

Çalışmalarını ifadeci resmin çok aşamalı yapısı üzerine düşünerek ilerleten kuşağının öncü sanatçılarından Emin Turan, “Ark/Runnel” isimli yeni sergisi ile 14 Şubat - 9 Mart 2019 tarihleri arasında Evin Sanat Galerisi’nde izleyicileri ile buluşacak.

 

Emin Turan (1979)

2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü, Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olan Emin Turan, 2007 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır ve doktorasını yapmaktadır. Sanatçı 2006 yılından beri Evin Sanat Galerisi tarafından temsil edilmektedir, birçok karma sergiye katılmış ve 7 tane kişisel sergi açmıştır.