Dekompoze

Dekompoze

Tuğçe Ulugün Tuna tarafından oluşturulan performans Dekonpoze her Cuma Evin Sanat Galerisi'nde!

 

Tuğçe Ulugün Tuna (Konsept ve Kurgu), ‘DEKOMPOZE'*, 2019

Toprak da eskisi gibi bedeni kabul etmiyor!

 

Performans Sanatçıları: Ekin Ançel, Ufuk Fakıoğlu, Ekin Önce, Hilal Sibel Pekel, Tuğçe Ulugün Tuna, Diren Ezgi Yıldızkan

 

Evin Sanat Galerisi 6Eylül 2019 tarihinde açılan, Nihal Elvan Erturan’ın küratörlüğünü üstlendiği; Vahap Avşar, Konstantin Bojanov, Ergin Çavuşoğlu, Ahmet Elhan, Işık Güner, Hakan Gürsoytrak, Nasip İyem, Ekin Saçlıoğlu ve Tuğçe Ulugün Tuna’nın katılımı ile gerçekleşen Bitimsiz! sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Tuna, Dekompoze performansında yerküre ve beden kavramına odaklanıyor. İnsan bedeninin toprak altına girdikten sonra yaklaşık olarak 4 yılda çürüdüğü biliniyor. Koşullara bağlı değişiklik göstermesiyle birlikte, bu sürenin son yıllarda 12 yıla kadar uzadığı düşünülüyor. Bu nedenle performansın süresi 12 dakika olarak belirlendi. Performans, mekânın alt katı üst kata bağlayan merdivenlerinde gerçekleştiriliyor.

 

Kavramsal çerçeve ve yapısal kompozisyonu Tuğçe Ulugün Tuna tarafından oluşturulan performans, her seferinde farklı performans sanatçıları ile sunuluyor. Böylece aynılık, döngü, tekrar edilişteki farklı beden üzerinden kendi bireysel tavrını/sürecini açığa çıkarıyor.

 

İlk kez sergi açılış günü sunulan DEKOMPOZE, sergi süresince her Cuma günü 18:00 ve 18:30 da tekrarlanacaktır.

*Dekompoze: Ayrışmak, parçalanmak anlamına gelen tıp ve madencilik terimi.