Bir Rus Masalı: Yevgeni Onegin - 22 Kas 2019 Cum 20:00 Zorlu PSM - Turkcell Sahnesi, İstanbul

Bir Rus Masalı: Yevgeni Onegin - 22 Kas 2019 Cum 20:00 Zorlu PSM - Turkcell Sahnesi, İstanbul

EUGENE VAKHTANGOV THEATRE
“Golden Mask İstanbul’da” programı

Golden Mask Rusya Sahne Sanatları Festivali ve İstanbul Tiyatro Festivali işbirliğiyle.

Yazan: 
Aleksandr Puşkin 
Fikir, Kompozisyon ve Sahneleme: Rimas Tuminas 
Sahne Tasarımı: Adomas Jacovskis 
Kostüm: Maria Danilova 
Müzik: Faustas Latenas 
Koreografi: Angelica Cholina 
Işık Tasarımı: Maya Shavdatuashvili 
Müzik Direktörü: Tatiana Agayeva

Sürgün yazarın nefes kesen tutkusu: Yevgeni Onegin. 1800’lerin özgürlük âşığı romantik kuşağının öncüsü, çağdaş Rus edebiyatının kurucusu kabul edilen Puşkin için Gorki, “başlangıçların başlangıcı” demişti…
Bir söylentiye göre Puşkin’in annesi İstanbul’da köle pazarında satılan bir Habeş prensinin torunuydu; işte belki de Yevgeni Onegin’in hikâyesi de tam bu noktada başlıyor. Rus kültürüne minnet duyan bir anne ve bu kültürü halk öyküleriyle ona aktaran bir dadıyla büyüdü Puşkin… Ve onlardan dinlediklerini Yevgeni Onegin’de buluşturdu.
Kendi hayal kırıklıklarına tutkun Yevgeni, düşlerinin peşinden koşan Lenski ve Rus kadınının tüm özelliklerini taşıyan sevecen Tatyana yazarın yedi yılda tamamladığı bu yapıtta bir araya geldi.… Puşkin’in döneminin devrimini gerçekleştiren anlatısı, adı tarihe geçen Vaktangov Tiyatrosu’nun oyuncuları ve Rimas Tuminas’ın yapıtın karakterlerine hafıza ve hayal gücü kazandırmasıyla başkalaştı. Times’ın “Destansı olduğu kadar samimi, şaşırtıcı derecede güzel, kuvvetli, etkili...” diye övdüğü Yevgeni Onegin, öykünün odağına Tatyana’yı yerleştirmesiyle, bu sevecen Rus kadınına hak ettiği ilgiyi de teslim etti. Puşkin’in gücü, Tuminas’ın tutkulu yorumuyla Yevgeni Onegin, gerçek ile hayal gücünü hayranlık uyandıran bir koreografiyle yansıtıyor.

Ara dahil yaklaşık 205’ sürer. 
Rusça; Türkçe üstyazılı.