Artsteps’te Kabusların İnşası

Artsteps’te Kabusların İnşası

“Sizi çıkışı olmayan bir labirente çağırıyoruz!”

İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğrenimini sürdüren Ecem Durgun’un küratörlüğünü yaptığı bilinçaltı kabuslarımızdan oluşan “Görünmez Görünürlük” sergisi 1 Mayıs 2021 tarihinde ArtSteps online sergi platformunda ziyarete açılacak. Sergide farklı ülkelerden 13 sanatçının eserleri yer alıyor.

Sergi, Zdzislaw Beksinski’den yola çıkarak bilinçaltı kabuslarımızın kurduğu dünyaya değiniyor. Sergide görünmeyen bilinçaltı derinliklerimizde varolan travmalar, yıkımlar, en derin korkularımız sonucu oluşan kabuslarımızın kurduğu distopya ile yüzleşilmekte. Zihnimizde yer alan korkuların, içinde dönmek ve yeniden varolabilmek. Bilinçaltı sembollerimiz bu sergide bir arayış içindedir. Sanki film izliyormuş gibi sembollerin içinde kendimizi tanımak, kendi derinliklerimizde kaybolmak amaçlanır.

Kurduğumuz kabusların geniş dünyasını keşfedilmek; aynı zamanda insanı sıkıştıran ve boğan küçük bir dünyayı deneyimleyebilmektir. Gözle gördüğümüzün ötesinde kendi sembollerimizin insanlara farklı şeyler çağrıştırmasının önünü açabilmek.

 

Sanatçılar: Alaatin Efe, Daniel Francisco, Ecem Durgun, Frank Forrestall, Hemad Javadzade, Mariusz Lewandowski, Michael Hutter, Nojus Petrauskas, Renzo Perra, Sean Andrew Murray, Tolga Erdem, Vergvoktre ve Yavuz Uzun

Sergi Tarihi: 1 Mayıs – 1 Temmuz 2021

Sergi Mekanı: www.artsteps.com