Turan Enginoğlu -  İsimsiz Resim Sergisi

Turan Enginoğlu -  İsimsiz Resim Sergisi

Galeri Soyut, 9 Haziran – 5 Temmuz 2023 tarihleri arasında, Yıldız / B Salonunda, Turan Enginoğlu’nun “İsimsiz” isimli kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Turan ENGİNOĞLU 1953 Yılında Tire’de doğdu. 1971-1973 yılları arasında İlkokul öğretmenliği yaptı. 1977 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Trabzon Güzel Sanatlar Galerisinde müdürlük görevini 3 yıl boyunca sürdürdü. 1987 Yılında Sanatta Yeterlik aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2019 tarihinde Doktora öğretim üyesi olarak emekli oldu. Araştırmacı kişiliği ve renkler konusundaki araştırmalarıyla, makaleleriyle ve sunumlarıyla tanındı. Bilim ve sanat etkileşimi, ‘’Renkler ve Etkinlikler’’ tasarlama üzerinde çalışmaktadır. TÜBİTAK projelerinde sanat atölyeleri çalışmalarında eğitici olarak görevler almaktadır.

Ödüller:

1985 Efes Müzesi Yarışmalı Resim Jüri Özel Ödülü

1986 Efes Müzesi Yarışmalı Resim Jüri Özel Ödülü

1999 İzmir Resim Heykel Müzesi Resim Ödülü

2020 Saküder Resim Ödülü

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Sanat Anlayışı:

Turan ENGİNOĞLU 2017 yılından bu yana bilim sanat etkileşimi ve etkinlikler tasarlama üzerine çalışmaktadır. Sanatçı Goethe ve Chevreul’ün renk teorilerinde sözü edilen, Sarı renk hariç, kırmızı ve mavinin ana renk olduğunu kabul etmemektedir. Ana renkleri Cyan-Magenta ve Sarı renkler olarak kabul etmekte olup, Ara renklerin Mavi-Yeşil ve Kırmızı olduğunu ifade etmektedir.Bu renkler Işık Renk Teorileri ile de uyumludur. Yazıcılarda, matbaalardaki ofset teknolojilerinde bu renkler kullanılmaktadır. Sanatçı araştırmalarını ve renk denemelerini oluşturulan bir STEAM grubu ile beraberce yapmaktadır.Bu grup içerisinde, Fizik dalından, Matematikten ve Sanat Dalından bilim insanları bulunmakta olup, bu grup renk ile ilgili yayınlarını yayınlamaktadırlar.

Önemli Yayınlar: 1-Physics Education, 53(3),03500, Karabey Burak, Yiğit Koyunkaya Melike, Enginoğlu Turan, Yürümezoğlu Kemal, Discovering complementary colors from the perspective of Steam education,

2- www.educationthatinspires.ca, Karabey Burak, Yiğit Koyunkaya Melike, Enginoğlu Turan, Yürümezoğlu Kemal, cırce magazine:steam edition,

Sonuç Olarak: Sanatçının son dönemdeki resimlerinin en önemli tarafı, beyaz boyanın da ortadan kaldırılması, tuvalin beyazı üzerinde son derece canlı renklerin birbirlerine uyumlu halde bulunmasıdır. Resimlerin ışık tesiri yüksektir. Yakın bir süre zarfında, çocuklarda ve yetişkinlerde renk eğitimi konusunda kitapları olacaktır. Bu bilgiler yayınlar, makaleler ve yapılan deneyler ile gerçekleşecektir. Işık Renkleri Teorisi bilmeden, Boya Renkleri Teorisi öğretilemeyeceğinden; kitaplarda geniş kapsamlı Işık Renkleri yer alacaktır.