Sanatın evrensel dili ile ülkeler arası sanat ve dostluk köprüsü “Femin & Art”

Sanat Her Yerde

Trabzonlu kadın sanatçıların kurduğu ve bugüne kadar 30 ülkede temsilcilik ve Türkiye’de 9 şehirde Dünya’da 3 ülkede şubeleri ile örgütlenmeyi başarmış “Femin & Art” Trabzon’da da başarılı işlere imza atmaya devam ediyor.Sanatın evrensel dili ile ülkelerarası sanat ve dostluk köprüsü

FEMİNART Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği kurucusu ve Genel Başkanı Şükran Yargın Üst;”20 – 27 Temmuz 2018. Bu yıl 9. Uluslararası sanatçı buluşmamız ”SANAT HER YERDE” 26 ülkeden 50 sanatçı Trabzon’da buluşacağız. Bu buluşmaları organize etmek elbette çok yorucu. Sanatçılarla yazışmaları sponsor arayışları ve birçok zorlukları var ama o farklı kültürlerin buluşmasının hazzı bize bu zorlukları aştırıyor. Heyecanla özveri ile çalışıyoruz. Yeni ülkelere yeni insanlara ki sanatçılar insanın özüdürler. Dil din ırk ayırmadan insan özünde birleşiyoruz. Daha güzel bir dünya barış içinde bir dünyayı örmek için ellerimizi birleştiriyor. Bu yıl gelen ülkelere baktığımızda birbirleri ile iyi ilişkileri olmayan ülkeler var örneğin İsrail, Filistin, Suriye, Irak ama hepimiz Trabzon’da bir araya gelerek dostluğu kardeşliği güzellikleri umudu yeşertecek sanatın evrensel dili ile Ülkeler arası dostluk kültür sanat köprüleri kuracağız” dedi.
  
”Dünya’nın Gözü ile Trabzon” eserleri sergilenecek

Başarılı sanatçı Üst; ”FEMİNART bütün dünyada bilinen izlenen ve genel merkezi Trabzon olan bir sivil toplum kuruluşu. Kurucusu olmaktan gurur duyuyorum. Bugün bir çok yerde yapılan çalıştayların öncüsü biziz. İlk 2008 yılında üç ülke olarak başladık ve her gün farklı ülkeler bize katıldı. 8 uluslararası buluşmada 50 ye yakın ülke sanatçısı Trabzon’a geldi. Hepsi iyi izlenimler ve kalplerinde sevgi ile birer turizm elçimiz olarak ülkelerine döndüler. Hiç biri ile bağımız kopmadı. Dostluklarımız hepsi ile devam ediyor. Bu yıl 26 ülkenin yarıdan fazlası yeni ülkelerden ve yeni sanatçılardan oluşuyor. Çok güzel bir programla yine dolu dolu bir hafta geçirdik. 20 Temmuz günü saat 18.00’de meydan parkında Atatürk heykeline çeken sunma ve etkinlik açılış konuşmalarımızı ardından Hamamizade Kültür Merkezi’nde sanatçıların eserlerinden oluşan sergimiz açtık Trabzon ve ilçelerini gezecek üç gün Beypınarı Yaylası’nda konaklayarak resim çalışması yapacağız. Sanatçılarımız gezip gördükleri yaşadıkları kendi duyarlılıkları katarak ”DÜNYANIN GÖZÜ İLE TRABZON” teması ile oluşturacakları eserlerini 26 Temmuz Saat 18:00‘de Hamamizade İhsaniye kültür Merkezin’de sergileyerek. Bir başka etkinlikte tekrar buluşma dileği ile Uluslararası Sanatçı buluşmamız sonlandıracağız. 
 
Sanatla şiddete dur diyoruz
Uluslar arası Kadın Sanatçılar Derneği (Feminart) Başkanı Şükran Yangın Üst sanatın kadına yönelik şiddeti önlemek açısından önemini şu sözlerle;“Sanat şiddeti nasıl engeller sanat her şeyin başıdır. Sanatla söyleyemediklerimizi çizgiyle, renkle, müzikle, notayla, ve ya yazıyla iletişim aracına dönüştürürüz. Sanat en güçlü silahtır, barışı örendir bunun için sanat dilini kullanarak ilk olarak 2010 yılında İstanbul’da Galata Kulesinin önünde kadına şiddete dur demek için ”Bir Fırçada Sen At” sloganı geliştirerek canlı performans gösterimi yaptık. Bunu ilerleterek 10 tane şehirde, festivallerde, Trabzon Forum Yaşam Merkezinde, Rize meydan parkında ve 30 ülke de temsilciliğimiz var hep birlikte Türkiye de 12 şubemizde eş zamanlı yaptık gösteriler yaptık. Erkeklerde gelip bir fırça atılar. Emparial Hastanesi’nin, orada 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü farkındalığı için orda kalıcı bir görsel eser yaptık. Her gün insanlar geçerken bunu görüyor. Sanat bir günlük değildir, kalıcıdır hem duygularının anlatırken karşındakinin de duygularını işin içine katıyorsun yarattığın o farkındalık, zaman içinde şiddete en cevap halini alıyor. Bazen bir resim bir karikatür kısa ve öz olarak, duygularımızı anlatabiliyor. Resim evrensel bir dildir sanatı dini dili ırkı yok herkese aynı duyguyu aktarabilme gücüne sahip. Şiddete karşı dur demeyi sanatla yapabiliriz. Biz sanatımızla birlikte kadın mücadelesine her zaman devam edeceğiz.” ifade etti.