Kolayca hazırlayabileceğiniz, katkısız, sağlıklı soğuk çay tarifleri burada!

Sıcaklığın verdiği harareti üzerinizden atmak, ferahlamak ve en önemlisi serinlerken bunu sağlıklı ve doğal yollarla yapmaya ne dersiniz?  Evde hatta ofiste kolayca hazırlayabileceğiniz, katkısız, sağlıklı, serin ve lezzetli soğuk çay tariflerini sizler için derledik.

 

Çilekli Soğuk Çay

Malzemeler: 1 litre su, 3 tatlı kaşığı siyah çay, 1 adet limonun suyu, 500 gram çilek

 

Hazırlanışı: Suyu kaynatın, içine çay süzgecine aldığınız siyah çayı bırakın. 10 dakika boyunca demleyin. Limon suyu ekleyin ve sürahiye alın. Çilekleri temizleyip parçalar halinde sürahiye atın. Buzdolabında uzun süre boyunca soğutun (en az 3 saat) ve servis ederken bol buzla servis edin.

 

İsmi karışık yapımı basit Hibiskus (nar çiçeği) Earl Grey soğuk çayı

Öncelikle şunu söyleyelim, ben nereden bulacağım hibiskusu demeyin. Tüm aktarlarda kurutulmuş hibiskus / nar çiçeği satılıyor.

Malzemeler: 5 su bardağı su, 6 adet Earl Grey çay poşedi, yarım kase kurutulmuş hibiskus

 

Hazırlanışı: Suyu kaynatın ve içine çay poşetlerini koyun. Yaklaşık 1 saat boyunca demlenmeye bırakın. Ardından poşetleri çıkarın ve hibiskusu 2 saat boyunca daha bekletin. 3 saat sonunda içine bol buz ekleyerek servis edin.

 

Limonlu soğuk çay tarifi olmadan olur mu?

 

Malzemeler: 1 litre su, 3 adet poşet çay, 1 su bardağı şeker, 3 adet limon suyu, 5-6 yaprak taze nane, Limon dilimleri.


Hazırlanışı: Suyu kaynatın, şekeri eritin ve içine çayı ilave edin, demlenmeye bırakın. Çay demlenince içinden çıkartıp, limon suyunu ekleyin soğumaya bırakın.

Sürahiye alın, limon dilimleri ve nane yaprakları ekleyerek servis edin. Dilerseniz buz ilave edebilirsiniz.

 

 Afiyet Olsun!