Hasan Saygın’ın “Hayatın Yüzü” kişisel resim sergisi

Hasan Saygın’ın “Hayatın Yüzü” kişisel resim sergisi

Galeri Soyut, 22 Ekim – 10 Kasım 2021 tarihleri arasında Hasan Saygın’ın “Hayatın Yüzü” isimli kişisel resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Sanatçı Hakkında

Hasan Saygın, 10 Ocak 1958 yılında Burdur’un Karamanlı ilçesinde doğdu. Çocukluğunu, ilk ve ortaokulu Karamanlı’da geçirdi. O yıllarda yaz tatillerinde ailesiyle pancar, anason, soğan, buğday tarlalarında çalışırken hep kafası resimle ilgileniyordu. Kunduracılık mesleğini yapan babası, pancar sularken attığı sigara paketine cebinde taşıdığı küçük kalemiyle desenler yapardı.

Yeteneği öğretmenleri tarafından dikkati çekmesine rağmen yardım göremedi. Lisede resim hocası bir gün dedi ki “Hasan, zannetme ki, bir gün resimlerini galerilerde sergileyip, hayatını kazanacağını.”

Liseden sonra 1977 Istanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’na girdi. Hocaları arasında Balkan Naci Islimyeli, Hüsamettin Koçan, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli vardı.

1980 yılında üç aylığına Paris’e gidip, görme şansı oldu. Müzelerde, galerilerde çok sey öğrendi. Eğitimine iki yıl devam ettikten sonra okulu bırakıp, 1982 yılında tekrar Paris’e döndü ve yerleşti. Bir Fransız kadınla evlendi, iki cocukları oldu.

Paris’te “Place des Vosges” da bulunan “Galerie 26” ile on yıl çalıştı. Bunun dışında gene Paris’te bulunan “Galerie Vendôme”, “Galerie Michele Boulet” gibi galerilerde kişisel sergiler açtı. Çok sayıda karma sergilere katılıp, ödüller aldı. Koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Hasan Saygın konularında rönesans ressamlarından, nü ve natürmortlardan esinlenmiştir. Realist (gerçekçi) calismaları ön plandadır. Yerine göre, geri planda modern renkler ve lekeleriyle çağdaş bir yorum kullanmıştır.

1997 yılında sanatcı adına Galeri 26’ nın hazırladığı bir kitabı yayınlanmıştır.

Son dönemlerde Fransa’da ve birçok Avrupa ülkelerinde açılan bazı salonlardaki grup sergilerinde ‘’Onur Davetlisi’’ olarak yer almaktadır.

Hasan Saygın, 34 yıl sonra davet edilerek, ilk kez Türkiye’de Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde ve İzmir / Konak Güzelyalı’da kişisel sergilerini yapmıştır. Türkiye’deki 6. kişisel sergisini gerçekleştirmektedir.

Eserlerini Fransa’da, Avrupa Ülkelerinde, ABD’de ve Çin’de sergilemeye devam etmektedir.

Sanatçı Türkiye’de Galeri Soyut tarafından temsil edilmektedir.