Gezici Festival ile sinema tarihine bir gezi

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, tematik bölümleriyle bu yıl da sinemaseverlere farklı perspektifler sunmaya hazırlanıyor.

 

24. Gezici Festival’de her yıl olduğu gibi Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri bölümlerinin yanı sıra değeri sonradan anlaşılmış üç başyapıtın gösterileceği Yalanlar Çağı bölümü de olacak. Bu seçkide Başarının Tatlı Kokusu, Büyük Karnaval ve Öfkenin Sesi filmleri gösterilecek.

 

Gezici Festival, 30 Kasım’da yirmi dördüncü kez yollara düşüyor. 30 Kasım – 6 Aralık’taki ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

 

Gezici Festival, tematik bölümleriyle bu yıl da sinemaseverlere farklı perspektifler sunmaya hazırlanıyor. Gerçeğin manipüle edildiği bir çağa dair sert tespitlerde bulunan, değeri sonradan anlaşılmış üç başyapıt, Yalanlar Çağı bölümünde gösterilecek.

 

Il Cinema Ritrovato Film Festivali’yle iş birliğini bu yıl da sürdüren Gezici Festival, devrim sonrası Küba’ya kamerasını çeviren 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları’nı 50. yıldönümünde dijital olarak yenilenmiş kopyasıyla sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki sanatçı konuğu ise Didem Pekün. Festival her yıl olduğu gibi bu yıl da Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri bölümlerine programında yer veriyor.

Farklı coğrafyaları mesken tutan, festivallerde ödül kazanmış filmler, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ücretsiz olarak gösterilecek.

 

Ayrıntılı bilgi için

http://ankarasinemadernegi.org/