Genç yazar Derya Özge Özer ile söyleşi

Anadolu Üniversitesi Botanik ana bilim dalında yüksek öğrenimine devam eden Derya Özge Özer, yıllardır yazmakta olduğu yazılarını bir yerde toplayıp kitaba dönüştürme kararı verdi ve Aralık 2015’te "İçimdeki Kara Kutu" adlı kitabını çıkardı. İkinci kitabı için çalışmalarına devam eden genç yazar ile ufak bir söyleşi gerçekleştirdik.

  


Merhaba Derya hanım, bu hafta iki Medya Çuvalı okuyucusuna imzaladığınız, ‘İçimdeki Kara Kutu‘ kitabınızı hediye edeceğiz, kitabınız hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Merhaba, öncelikle şimdiden herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum. Kitabım deneme türünde, kısa yazılardan oluşmakta. Aslında üslubumdan dolayı yazılarımı herhangi bir tarza da uyduramıyorum. Şiir veya düz yazı diyemem yani. Sadece o an kalbimden gelenler diyelim basitçe. Uzun yıllar boyunca yazmış olduğum yazıların derlemesi de diyebiliriz kitap için. 

  

Yazılarınızı kitaplaştırmaya karar verdikten sonra çevrenizden ihtiyacınız olan desteği gördünüz mü yoksa, ‘önce üniversiteye gir yazmaya sonra devam edersin’ diyenler oldu mu?

Yazılarımı kitaplaştırmaya karar verdikten sonra bu haberi yakın çevremle paylaştım ve çok güzel dönütler aldım. Özellikle ailem bu yolda hep arkamda durdu ve desteklerini esirgemedi. Yazmak benim için süregelen içsel bir eylem olduğundan herhangi bir dışsal eylem bunu engellemedi veyahut etkilemedi.

 

Nasıl bir ortamda yazıyorsunuz? Sessiz bir ortam ya da sevdiğiniz müzik eşliğinde? Yazarken olmazsa olmazlarınız var mı?

Bazen arkadaşlarımla oturduğum bir anda defterimi ve kalemimi çıkararak bazen bir parkta tek başıma otururken, hatta yürürken. Bazen de hiçbir şey yapmıyorken, durduk yere. Yani yazmak için bir ortam yahut sessizlik aramıyorum, olunca oluyor çünkü. :) İlham denilen Peri’nin ne zaman nereden geleceği hiç belli olmuyor :)

 

Sizi en çok etkileyen yazarlar hangileri, en çok kimleri okuyorsunuz?

Okumaktan keyif aldığım birçok yazar var elbette. Paulo Coelho, Bertolt Brecht, Samuel Beckett, Hermann Hesse, E.M. Cioran, Sylvia Plath, Virginia Woolf ve daha niceleri. Ayrıca güzel yürekli şairlerimizi okumaktan da büyük keyif alıyorum.

 

İlk okuduğunuz kitabı hatırlıyor musunuz?

İlk kitabımı isim olarak hatırlayamasam da ilkokula başlamadan önce çocuk klasiklerini okuduğumu ve içlerinden ‘’Çocuk Kalbi’’ ve ‘’Beyaz Diş’’ten çok etkilendiğimi hatırlıyorum.

 

En son hangi kitabı okudunuz?

Şu an okumakta olduğum kitap Sigmund Freud’un Bilinçaltı adlı eseri. 

 

İkinci kitabınız için çalışmalarınız var mı?

Yazmak devam eden bir süreç olduğu için yeniden elimde yazılarım birikiyor elbette, hayalini kurduğum şeyleri gerçek kılmak için yaşıyorum ve ikinci bir kitap fikri de hep o hayallerin içerisinde olacak. :)

Teşekkür ediyor ve sevgiyle kalmanızı diliyorum.

 


 "İçimdeki Kara Kutu" Kitabının tanıtım bülteni şöyle:

 

"Neden kara kutu diye düşünün istedim. Çünkü hayatımızın belli dönemlerinde bu kara kutuları görmezden gelerek yaşadığımız-yaşatıldığımız bir dünya düzeni tarafından kuşatılıyoruz.

 

Peki neydi bu kara kutuları bu denli önemli kılan?

 

Ben gökyüzüne değebilen ve onunla bütünleşebilen uçaklardan bahis açıyorum tam da bu noktada. Riskli ve olabildiğince heyecanlı süzülme duygusu- ki güzel olan her şey biraz da riskli değil midir zaten? Yaşamak gibi... Uçakları da bu denli güzel kılan buydu belki. Ve tabii ki tüm gizi içlerinde tutan kara kutular...

 

Onların gösteri sırası geldiğinde risk kavramı ortadan tamamen kalmış ve olan olmuştur çoğu zaman. Lakin işin 'giz-i' yatar içlerinde. Sebepler, sonuçlar, sırlar yatar. Bu sırlar karartır adını aslında rengi turuncu olmasına rağmen.

 

İnsanlar da böyledir işte; içlerinde hep bir giz, hep bir sır taşırlar... İçlerinde bir 'kara kutu' saklarlar -aslı turuncu olan- aslı çocukluk kadar renkli olan.

 

Belki uçaklar gibi fiziksel kazalar değil de çoğu zaman ruhani kazalara uğruyor veyahut uğratılıyoruz herhangi bir zaman kavramında. Ve içimizin aynasından orada yatan 'kara kutu'yu dinlemeyi hep gözden kaçırıyoruz."