Fil Dışkısından Harika Defterlere..

Bu görmüş olduğunuz defter fil dışkısından yapılma.. evet çoğunuz belki ilk kez duyuyorsunuz ama bu doğa dostu, geri dönüşüm hareketi aynı zamanda çok yaratıcı bir inovasyon.

 

Peki bu defterler nasıl yapılıyor? O kadar dışkı nasıl elde ediliyor?

Fil dışkısından kâğıt yapmak aslında zor bir iş/işlem değil. Filler vejeteryan olduklarından dışkıları fazla miktarda çimen ve bitki lifleri içeriyor. Önce bu lifler iyice yıkanıyor. Sonra hijyen amacıyla dört saat kaynatılıyor. Diğer işlemler ise ağaçtan kâğıt yapımına benziyor.Bir fil günde ortalama 250 kg bitki tüketiyor. Bundan yaklaşık 50 kg dışkı çıkıyor ve bu dışkıdan da 125 dosya kağıdı üretiliyor. Yani bir fil günde ortalama 16 kez dışkısı yapabiliyor. Dolayısıyla dışkı elde etmede pek sıkıntı yaşanmıyor.

Bu işlem Sri Lanka, Hindistan, Uganda gibi ülkelerde aslında bu bir sektör, ve fakir halkın önemli bir geçim kaynağı. Örnek verecek olursak Sri Lanka üretilen kartpostalların ve defterlerin 30 ülkeye satışı gerçekleştiriyor.  Yine yukarıda saydığımız ülkelerde maalesef fillerin derileri ve dişleri için halen katliamları yaygın, kim bilir günün birinde bu sektör daha da büyük ve önemli bir hale gelir ve fillerin katliamı sona erer.

 Son olarak konu hakkında aşağıdaki eğlenceli videoyu izlemenizi öneririz.