''Amerika Kıtasında Melez Kültürün Doğuşu'' Sergisi

Perulu yazar Inca Garcilaso de la Vega'nın hayatını anlatan "Amerika Kıtasında Melez Kültürün Doğuşu" adlı fotoğraf sergisi açıldı.

Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinde (LAMER), Peru'nun Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen sergiye, Peru'nun Ankara Büyükelçisi Alberto Campana Boluarte, LAMER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çiçek ile diplomatik misyon temsilcileri ve davetliler katıldı.

Peru'nun melez bir kültüre sahip olduğunu vurgulayan Boluarte, "Inca Garcilaso, Peru kültürünün kökenlerini dünyaya öğreten, Avrupa ve Amerika kültürünü birleştiren bir simgedir." dedi.

Sergide, Perulu yazar Inca Garcilaso de la Vega'nın hayatını anlatan fotoğraflar sergilendi.

Sergi, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde 4 Ekim Cuma gününe kadar ziyaret edilebilir.INCA GARCILASO DE LA VEGA HAKKINDA 

“Inca Garcilaso de la Vega” olarak tanınan Gómez Suárez de Figueroa, İspanyol bir baba ve yerli bir annenin çocuğu olarak 1539 yılında Peru’da dünyaya gelen ve 1616 yılında İspanya’nın Cordoba şehrinde hayatını kaybeden yazar ve tarihçidir.

Çocukluğu ve ilk gençliği Peru’nun Cusco şehrinde geçen Inca Garcilaso, Inca soyluları ile alakalı yerli hikâyelerini dinlemeyi çok severdi. Babasının 1559’daki ölümüyle, onun arzusunu yerine getirmek için, çocukken İspanyol öğretmenlerinden öğrendiği Latince ve Hristiyan öğretisi eğitimini tamamlamak için İspanya’ya gitti.

İspanya’da kendini kahramanlık romanları okumaya adadı ve Rönesans edebiyatı ve felsefesi üzerine okumalar yaptı. 1589 yılında, Leone Ebreo’nun ‘’Aşk Diyalogları’’ kitabını çevirdi. 1605 yılında, Yerlilerin yiğitliğini, İspanyolların savaşçı ruhunu anlattığı “La Florida del Inca” isimli kitabı yazdı.

1609 yılında, İnka Hükümdarları, gelenekler, yasalar ve din hakkında yazılar yazdığı, Peru ve kendi halkını yansıtan başyapıtı ‘’Los Comentarios Reales de los Incas’’ (Inca Kraliyet Anlatıları) kitabının ilk bölümünü Lizbon’da yayınladı. Ayrıca bu kitap, melezliğinden ötürü gurur duyduğu bir olgunluk eseridir.

Eserin ikinci bölümü ölümünden sonra 1617 yılında ‘’Historia General del Perú’’ (Genel Hatlarıyla Peru Tarihi) ismiyle yayınlandı; bu bölümde Peru'nun Fethini ve sonucunda ortaya çıkan iç savaşları anlattı. 1616 yılında 67 yaşındayken Cordoba’da hayatını kaybetti.

Eserlerinde melez kültürün ilk değerlemesi olarak adlandırılabilecek,  İnkalı atalarının gerçek önemini ve değerini vurgulayarak, Peru ve Latin Amerika kültürünün oluşumunda melez kültürünün önemini ortaya koymuştur.